Boj mesta s havranmi v Parku mieru trvá už niekoľko rokov. Park, ktorý bol zrekonštruovaný, neslúži svojmu účelu a ľudia sa mu radšej vyhýbajú. Nechcú riskovať, že im niečo pristane na hlave. Mesto tvrdí, že populáciu havranov dokázalo znížiť na polovicu a v boji bude naďalej pokračovať.
MICHALOVCE. Havran poľný je chráneným živočíchom a tak mesto Michalovce vykonáva všetky opatrenia na jeho plašenie v Parku mieru na Ulici kpt. Nálepku na základe rozhodnutia Ministerstva životného prostredia SR.
To udelilo výnimku zo zákazov ustanovených v zákone o ochrane prírody a krajiny.
„Touto výnimkou nám bolo povolené rušiť v prirodzenom vývine, ničiť a poškodzovať hniezda chránených druhov vtákov havranov poľných na spomínanej ulici,“ uviedla hovorkyňa primátora a MsÚ Iveta Palečková.
Počet havranov znížili na polovicu
V parku sú namontované zvukové plašiče a v menšej miere aj optická ochrana.
„Žiadnym technickým opatrením nie je možné stopercentne zamedziť, aby sa havran poľný v parku nezdržiaval. Naším cieľom je v maximálnej možnej miere dosiahnuť, aby sa minimalizoval jeho vplyv, pokiaľ ide o znečisťovanie parku,“ uviedla hovorkyňa.
Podľa jej slov sa im v období rokov 2009 až 2011 podarilo znížiť populáciu havranov v tejto lokalite na polovicu.
„V roku 2009 bola v parku kolónia havranov v počte asi 400 kusov a v roku 2011 asi 170 kusov,“ spresnila.
Zamedziť ďalšiemu množeniu havranov sa snažia aj zhadzovaním hniezd. Musia to stihnúť, ešte keď sú hniezda prázdne.
Plašiť početnú populáciu havranov sa chystá mesto aj v budúcnosti, chce skúsiť aj nové spôsoby.
„Pokiaľ ide o nové možnosti plašenia havranov, hľadáme aj ďalšie možnosti na zamedzenie jeho hniezdenia, tie však zatiaľ nebudeme bližšie špecifikovať,“ povedala Palečková.
Michalovčanov havrany rozčuľujú
Niektorí Michalovčania sa radšej parku vyhýbajú úplne. „Na lavičkách sa nedá sedieť, lebo len čakáte, kedy vám niečo spadne na hlavu. Ja parkom už radšej ani neprechádzam, vždy ho obídem. Neviem, či opatrenia, ktoré robia, fungujú, lebo podľa mňa je tu stále dosť havranov. Havrany sú veľmi inteligentné, a preto si myslím, že bude obtiažne ich vyhnať,“ povedal Radoslav Novák.
Dodal, že je veľká škoda, že zrekonštruovaný park neslúži svojmu účelu. Podľa neho by si tam ľudia radi posedeli, oddýchli si, ale kvôli havranom sa to nedá.
Obyvateľ jedného z domov v blízkosti parku je v koncoch. „Mám rád prírodu, zvieratá, no keby ste bývali tu pri parku, trošku by ste názor zmenili. To neustále škriekanie sa miestami nedá vydržať. A to nehovorím o zašpinených oknách a dvoroch. Myslím si, že tu pomôžu len radikálne riešenia,“ povedal.
Podľa neho havrany na žiadne „plašičky“ nereagujú. „Veselo si stavajú svoje hniezda a o rok ich tu budeme mať dvakrát viac,“ rozčúlene povedal.
Vedeli ste?
Potravu havrana tvorí hmyz, ovocie, bobule, obilniny a semená. Zloženie jeho potravy závisí aj od ročného obdobia. Niekedy loví drobné cicavce, ryby či plazy.Havrany sa vyznačujú vysokou inteligenciou a dlhovekosťou (dožíva sa aj 20 rokov). Dosahujú inteligenciu šesťročného dieťaťa, čo nie je málo. Sú to pozoruhodné tvory s aktívnym prístupom k životu, sú neposedné, stále niečo robia.
Britskí vedci skúmali ich inteligenciu pomocou niekoľkých experimentov. Havrany dokázali hádzať kamene do krčahu s vodou, aby stúpla hladina vody a ony sa mohli napiť. Keď im vedci ponúkli dva valce, v jednom bola voda, v druhom piliny, havrany rýchlo rozpoznali, že piliny sa nesprávajú ako voda a kamene hádzali do tých s vodou.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín