O to, že by táto tradícia v južnom Zemplíne zanikla, sa báť netreba. Z roka na rok totiž pribúda tých, ktorí chcú zdobiť kraslice ako ich prababičky.
TREBIŠOV. Trebišovčania túto jar súťažia v tom, kto je najlepší v zdobení kraslíc v regióne.
V múzeu svoje umelecké skvosty z vajec predstavuje 60 autorov. Dovedna tu vystavujú viac ako tisíc kraslíc. Autorkami sú v drvivej väčšine ženy, no päť autorov dokázalo, že ku krasliciam si vedia nájsť cestu aj muži.
„Zdobenie kraslíc sa udržiava v rodinách. Súperia medzi sebou sestry, matka a dcéra, manželia, svokra a nevesta či švagriné. Najstaršou účastníčkou našej súťažnej výstavy je 86-ročná Anna Benková z Poproča a najmladším 7– ročný Ľubko Kasarda z Malých Ozoroviec,“ prezradila autorka výstavy Mária Parihuzová.
Dodala, že niektorí autori si zaexperimentovali a ozdobili bažantie, holubie a prepeličie vajíčka. Okrem klasických kraslíc zo slepačích vajec sa blysli aj mega kraslicami zo pštrosích vajec, ale aj miniatúrnymi zo škrupiniek vajec korely, andulky a zebričky.
Kraslice z módy nevyšli
Kým pred piatimi rokmi sa prišlo do múzea na Kvetnú nedeľu naučiť zdobiť vajíčka 80 Trebišovčanov a ľudí z regiónu, tento rok už prišlo rekordných 350 záujemcov.
„Chceli sa naučiť nielen tradičnú techniku zdobenia voskom, ale zaujímali sa aj o zdobenie vŕtaním alebo o oblepovanie vajec bavlnkami,“ povedala Parihuzová.
Kraslice budú zdobiť výstavné priestory trebišovského kaštieľa do konca apríla. Od prvej výstavy tohto druhu už prešlo 23 rokov.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín