Skupina dobrovoľníkov opraví a spevní hradné múry. Do obnovy hradu zapoja aj 40 nezamestnaných.
VINNÉ. Hrad sa nachádza nad obcou Vinné v blízkosti Zemplínskej šíravy a Vinianskeho jazera. Počas letnej sezóny ho každoročne navštívia stovky turistov.
Od minulého roku sa snaží zrúcaniny obnoviť Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta.
Pamiatkový úrad mu povolil na hrade najnevyhnutnejšie záchranné a zabezpečovacie práce, akými je aj domurovanie najnebezpečnejších výpadkov na objekte.
Vďaka schválenému projektu z ministerstva kultúry zapoja tento rok do záchrany hradu aj 40 nezamestnaných.
Opravia poškodené hradné múry
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1330. Patril šľachticom z Michaloviec. Viackrát bol poškodený a v roku 1466 zničený. Neskôr ho opravili, ale začiatkom 18. storočia ho dali podľa rozhodnutia uhorského snemu zbúrať.
Obnova tejto národnej kultúrnej pamiatky zaujala aj ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), ktorý sa s projektom bližšie oboznámil na stretnutí s členmi združenia v Michalovciach.
Predseda združenia Jaroslav Gorás vysvetlil, že projekt záchrany hradu podporilo nedávno ministerstvo kultúry a ministerstvo práce. Ministerstvo kultúry podporí materiálne zabezpečenie projektu.
“Cez miestny úrad práce plánujeme zapojiť do projektu 30 až 40 ľudí na šesť mesiacov. Je to dosť veľká pracovná sila,“ skonštatoval Jaroslav Gorás.
Zo získaných financií opravia a staticky zabezpečia múry hradu, ktoré sú najviac poškodené. Práce nebudú jednoduché. V okolí hradu je ťažko prístupný terén. Navyše sa nachádza v prírodnej rezervácii, kde platí 4. stupeň ochrany prírody.
“Tam sa nedá vyťať žiaden strom či krík, len ak na to bude povolenie. Pohyb mimo vyznačených turistických ciest nie je povolený,“ objasnil Gorás.
Hrad opravujú v dobových kostýmoch
Dobrovoľníci opravujú hrad prostredníctvom starých tradičných remesiel v dobových a stredovekých kostýmoch.
Tradičné remeslá sú podľa Gorása energeticky nenáročné a šetrné k prostrediu. Zároveň vytvárajú dobovú atmosféru.
Kostýmy sú pútavé a lákajú aj pozornosť návštevníkov. História hradu je potom pre nich ešte zaujímavejšia. Do aktivít sa zapojili aj študenti Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach.
Združenie chce na hrade uskutočniť aj letnú školu remesiel, kde si záujemcovia budú môcť vyskúšať zručnosti z kováčstva, hrnčiarstva, tesárstva, kamenárstva či iných remesiel.
Popri stavebných prácach sa snažia na hrade vykonávať aj architektonicko-historický a archeologický výskum, pretože písomných materiálov o tomto hrade sa nezachovalo veľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín