Vypaľovanie porastov nie je ani zďaleka taká bezpečná činnosť, ako sa zdá. Oheň v otvorenom priestore sa môže veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly. Za vypaľovanie suchej trávy môžete zaplatiť 331 eur, v horšom prípade majetkom či životom. Michalovskí hasiči nemajú v týchto dňoch núdzu o prácu.
MICHALOVCE. Nárast požiarov spojených s vypaľovaním zaznamenali michalovskí hasiči od 7. marca. „Odvtedy naše hasičské stanice vykonali 45 výjazdov k takýmto požiarom (údaj platný k 22. 3. – pozn. red.),“ uviedol Martin Tejgi, riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ Michalovce.
Martin Tejgi potvrdil, že výjazdov k požiarom trávy a krovín je viac aj oproti minulému roku. „Za rovnaké obdobie sme zaznamenali 38 požiarov, ale priebeh počasia bol úplne iný a situácia bola v jarnom období priaznivejšia,“ vysvetlil.
Vypaľovanie porastov sa už stáva ľudovým folklórom, no málokto si uvedomuje, že táto aktivita priamo ohrozuje ľudské životy.
„Zdanlivo taká bezpečná činnosť, akou je vypaľovanie porastov, môže spôsobiť neblahé následky. Oheň v otvorenom priestore sa môže veľmi rýchlo vymknúť kontrole a spôsobiť tak škody nielen na životoch, ale aj na majetku či v životnom prostredí, ale tiež aj ekologické škody, napr. stratou časti lesa či úhynom živočíchov,“ uviedol Tejgi. Stačí trochu nepozornosti alebo panika a nešťastie je na svete.
Vypaľovanie porastov je zakázané, spaľovanie nie
„Je potrebné rozlišovať spaľovanie látok od vypaľovania porastov,“ povedal M. Tejgi.
Ako vysvetlil, pri spaľovaní ide o lokálne založenie ohňa za účelom likvidácie prebytočného materiálu (napríklad zemiakovej vňate po zbere zemiakov, konárov po orezávaní stromov, vyhrabanej suchej trávy na hromade) a pri vypaľovaní ide o plošnú likvidáciu porastu (napríklad vypaľovanie suchej trávy).
Pri splnení podmienok určených zákonom je spaľovanie povolené, ale vypaľovanie porastov zákon zakazuje.
Vyššie pokuty by mohli pomôcť
Ľudí táto téma rozdeľuje na dva tábory. Na tých, ktorí trávu vypaľujú a obhajujú to a tých, ktorým také konanie vadí.
„Trávu na svojom pozemku vypaľujem pravidelne, vždy na jar. Ešte nikdy som neohrozil pozemky iných, nedajbože ich životy. Nemyslím si, že by to malo byť zakázané, veď je to môj pozemok a mám to pod kontrolou,“ povedal starší pán, ktorý si neželal byť menovaný.
Miloš Uhrín si o vypaľovaní myslí svoje. „Keby boli tieto činy trestané dôsledne, myslím si, že by bolo vypaľovania čoraz menej. Títo ľudia si neuvedomujú do akých rozmerov môže ich konanie narásť.“
V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší opýtaný Adrián Dolný. „Podľa mňa by pomohli omnoho vyššie pokuty. Stačil by jeden exemplárny prípad a ľudia by si hneď rozmysleli, či im to stojí zato.“
Dodal, že sám už pri hasení požiaru trávy asistoval a bol zhrozený z rýchlosti, ktorou oheň postupoval. „Starší človek nemá šancu to uhasiť. Keď sa mu to vymkne z rúk, nemusí z toho vyjsť živý,“ dodal.
Fakty
Najrozsiahlejšie požiare trávy a krovín v poslednom období
14. marca – požiar trávy a krovín pri obci Pavlovce nad Uhom. Išlo o rozsiahly požiar, ktorý sa šíril k rodinným domom. Zasahovali - hasičská stanica Veľké Kapušany a Závodný hasičský útvar ZHU Petrolservis Veľké Kapušany.
16. marca – požiar suchej trávy pri obci Markovce. Zasahovali - hasičské stanice Michalovce a Veľké Kapušany.
17. marca – požiar trávy pri obci Malčice, časť Hradištská Moľva. Požiar trávy a krovín sa šíril k rodinným domom. Zasahovali - hasičská stanica Michalovce, Dobrovoľný hasičský zbor Malčice a ZHU Falck Fire Services, a.s.,EVO Vojany.
ope
Fakty
Spaľovanie vs. vypaľovanie
Spaľovanie
Občan môže spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve (podmienky sú uvedené§ 31 písm. e) vyhl. MV SR č. 121/2002 Z.z.). Povolenie na takéto spaľovanie nepotrebuje, ale okrem dodržania iných povinností, musí miesto a čas tohto spaľovania pred jeho začatím oznámiť na príslušné okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru na telefónne číslo 150.
„Dôležité je vybrať si na spaľovanie vhodné poveternostné podmienky, hlavne nespaľovať pri vysokých horúčavách a silnom vetre a dbať, aby pri spaľovaní nevznikla škoda na majetku,“ uviedol Martin Tejgi.
Vypaľovanie
Občan nesmie vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a nesmie zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu (§ 14 ods. (2) písm. b) a písm. c) zákona NR SR č. 314/2001 Z.z.). Za porušenie tohto zákazu možno občanovi v priestupkovom konaní uložiť pokutu 331 eur (právnickým osobám až do výšky 16 596 eur).
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín