MICHALOVCE. V časoch, keď sa na futbalových rozhodcov valí jedna kritika za druhou, sme sa zúčastnili na školení športových arbitrov a delegátov Oblastného futbalového zväzu (ObFZ) Michalovce, ktorý má na starosti 5 futbalových tried.
Mužom a ženám s píšťalkami boli prezentované príklady, v ktorých došlo k nesprávnym rozhodnutiam, disciplinárne videá a napísali si taktiež test.
Kvantitu pretaviť na kvalitu
Seminára sa zúčastnil aj predseda Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) Richard Havrilla a Marián Ružbarský, predseda Komisie rozhodcov VsFZ. Komisia rozhodcov (KR), pozostávajúca z deviatich členov, riadi tých, ktorí rozhodujú, či sa zápas nesie v duchu platných noriem a pravidiel.
Aj rozhodcovia sú iba ľudia a robia chyby. Práve seminár ObFZ sa snaží znížiť počty zlých rozhodnutí na minimum.
Školenie, ktoré sa konalo v sobotu tretieho marca, odhalilo nedostatky, ale i vyzdvihlo výkony začínajúcich či ostrieľaných arbitrov.
„Snažíme sa robiť všetko pre to, aby sa na ihriskách zachovala objektivita našich zverencov a delegátov,“ hovorí predseda ObFZ Vladimír Čan. „Úloha rozhodcu je veľmi náročná a aby sme mali kvalitu, potrebujeme mať z čoho vyberať. Nesmierne nás teší, že sa zvyšuje záujem o post futbalových arbitrov.“
Za posledné dva roky vyškolil michalovský ObFZ okolo 40 nových a mladých rozhodcov. Momentálne ich je dosť na to, aby obsadili každý zápas v triede. Komisia rozhodcov by športové stretnutia rada pokrývala troma arbitrami, proti sú však futbalové kluby, ktorým často chýbajú finančné prostriedky.
Aj vďaka práci rozhodcovskej skupiny sa naplnili sny fanúšikov o to, aby sa futbalové stretnutia odohrávali v nedeľu. Všetky procesy nasmerovali správnym smerom a snažia sa premeniť kvantitu na ešte väčšiu kvalitu.
Budúci micheľovci
Najlepší rozhodca je ten, ktorý podáva objektívny výkon, trpí poznámky fanúšikov na jednej i na druhej strane, je diplomatom s poriadnou dávkou trpezlivosti.
Arbiter by mal byť rešpektovanou osobnosťou už po vstupe na ihrisko. Nervozita upadá každým správnym písknutím. I keď sa dá ťažko predpokladať, kedy sa na scéne objaví nový Micheľ, mnohí chlapci z Obfz majú na to, aby sa najznámejšiemu slovenskému rozhodcovi aspoň priblížili.
V každom mužstve sú niektorí hráči dominantní. Väčšinou sú to kapitáni alebo skúsenejší veteráni. Keď rozhodca dokáže takýchto hráčov dostať na svoju stranu, vyhral. Práve oni mu dokážu zabezpečiť poriadok na ihrisku. Ak s nimi rozhodca neustále bojuje, spraví si zo stretnutia „peklo“.
„Vo futbale je každé umiestnenie vrtkavé,“ hovorí Ján Špivák, predseda komisie rozhodcov. „Jeden deň ste na špici a po dvoch prehraných dueloch sa boríte v problémoch. Takisto to funguje pri rozhodcoch. Jedno stretnutie vás môže vyniesť do nebies, zatiaľ čo druhé môže znamenať koniec kariéry. Najväčšiu úlohu zohráva psychika“
Dlhoročné skúsenosti
Špivák si píšťalku do úst vložil prvýkrát v roku 1983. Najprv pôsobil v ObFZ, neskôr v regióne, až sa vypracoval na arbitra slovenských futbalových súťaží. Ako rozhodca pôsobil rovných 17 rokov a svoje bohaté skúsenosti odovzdáva mladším generáciám.
„Najdôležitejší zápas v kariére je, myslím, stále ten prvý,“ spomína Ján Špivák. „Každé stretnutie je však špecifické. Najlepšie si pamätám na tie, ktoré dopadli dobre. Som rád, keď sú spokojní hráči, funkcionári aj diváci. To je pre rozhodcu najlepšou známkou – vtedy vidí, že jeho práca prináša svoje ovocie,“ dodáva predseda KR.
Nepísané futbalové pravidlo hovorí o tom, aké výkony podávaš, takých máš arbitrov. Mladí a neskúsení rozhodcovia preto začínajú v najnižších súťažiach ObFZ. Cieľom KR je vypracovať z nich profesionálov v odbore, aby sa uplatnili v tých najúspešnejších súťažiach na Slovensku či vo svete.
Na seminári futbalových arbitrov viedol školenie a prezentácie skúsený rozhodca, ktorý momentálne pôsobí v tretej lige, Ján Mano. Jeho otázky a názorné videá odhalili nedostatky, ktorým by sa mali muži v čiernom vyhnúť.
Kus sebazapierania
Možno si to ani niektorí z nás neuvedomujú, ale toto „hobby“, ktoré sa vykonáva popri práci, so sebou prináša viacero stresových situácii, tlak na človeka i na jeho rodinu.
Úspešný futbalový rozhodca veľa cestuje a počas víkendov je permanentne odlúčený od rodiny. Na druhej strane sa na zelených pasienkoch stretáva so svojimi známymi a priateľmi.
„Slovenský futbal sa vybral dobrým smerom,“ hovorí Čan. „Ale myslím, že budeme musieť dlhšie čakať, než sa všetky procesy ustália. Futbal – či už na vyššej alebo nižšej úrovni – prináša často viac emócií než rozumu, preto má aj rozhodca v nižšej súťaži oveľa viac práce ako v tej vyššej. Hráči z oblastných tried dobre neovládajú pravidlá a je to o to ťažšie,“ dodáva predseda ObFZ Michalovce.
Aj keď vďaka mnohým kritikom, hráčom a fanúšikom sú muži v čiernom „poctení“ hocijakými titulmi, sú ľudia, ktorí sa snažia o to, aby sa na zelených trávnikoch zachovala disciplína a spravodlivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín