Požiar v Tokajskej vinohradníckej oblasti zničil viac ako 5 hektárov viníc. Hasičom a približne dvesto dobrovoľníkom z Čerhova sa podarilo zachrániť 37 hektárov zdravého viniča, ktorý ohrozovali plamene. Dedinčania bojovali s ohňom aj lopatami.
ČERHOV. Oheň zachvátil neobrábané vinice pri obci Čerhov v Trebišovskom okrese v stredu pred piatou hodinou popoludní. “Najprv sme zbadali dym a potom sme videli aj oheň. Hneď sme zavolali hasičov z Trebišova. V obecnom rozhlase som zavolal ľudí, ktorí môžu, nech zoberú lopaty a prídu na Čiernu horu k požiaru,“ vysvetlil starosta obce Pavol Balogh (nez.)
Požiar vypukol v neobrobených viniciach, kde bola vysoká tráva a kríky. Postupne ohrozil aj 37 hektárov zdravých tokajských viníc. Požiar mohol ohroziť aj rodinné domy hneď pod vinicami.
Oheň hasili lopatami
Na mieste požiaru zasahovali dve hasičské jednotky z Trebišova a okolo 200 dobrovoľníkov z Čerhova. S lopatou v ruke bojoval s ohňom aj 59-ročný Július Flachtič. “Bola už tma keď sme hasili. Oheň bol všade. Hasili sme lopatami. Som rád, že sa to podarilo uhasiť. Hádzali sme do ohňa hlinu, aby sa oheň udusil. Báli sme sa, že sa rozšíri aj do lesa. To by bol strašný problém,“ povedal Flachtič.
Oheň zlikvidovali po troch hodinách krátko pred ôsmou hodinou večer. Hasičom a dobrovoľníkom sa podarilo zachrániť vinohrady, ktorých hodnota je viac ako 300-tisíc eur.
Ľudia aj po uhasení požiaru boli v pohotovosti celú noc. V zhorených viniciach hliadkovalo až do rána dvadsať ľudí. „Báli sme sa, aby sa požiar nechytil znova,“ vysvetlil starosta.
Časť neobrobených zhorených viníc mala údajne patriť podnikateľovi Mikulášovi Varehovi, ktorý je momentálne vo väzbe. Zatiaľ nie je jasné, či oheň spôsobil niekto z nedbanlivosti. Príčiny požiaru vyšetruje aj polícia.
Vinohradníci kontrolovali vinice
V okolí Čerhova pestuje vinič približne sto drobných vinohradníkov. Na druhý deň ráno mnohí prišli skontrolovať svoje vinohrady.
V ohrození boli aj vinice známeho tokajského vinohradníka Jaroslava Macíka. „Prešlo to mimo, ale večer to vyzeralo tak, že asi tretina celej výmery odíde. Zhorela len tráva a kríky. Chvalabohu sa to nechytilo,“ vysvetlil Macík.
Dodal, že na miesto požiaru dorazili už večer. Ľudia v tom čase ešte boli vo viniciach, pretože v týchto dňoch už prebieha rez viniča. “Ľudia doniesli lopaty a hasili, robili, čo sa dalo. Vďaka nim to neprešlo do ďalších viníc,“ objasnil Macík.
Obnova potrvá roky
Podľa vinohradníkov treba poškodené vinice zlikvidovať. Znova pripraviť pôdu a zorať ju približne do hĺbky jedného metra. Potom vysadiť nové vinohrady a oporné konštrukcie. Obnova jedného hektára vyjde podľa odborníka na 35-tisíc eur. Celková obnova vinohradov potrvá okolo siedmich rokov. “Dva roky potrvá príprava a výsadba. Po piatich rokoch je vinohrad schopný rodiť,“ uzavrel vinohradník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín