ZEMPLÍN. V decembri a januári si za svoj nocľah vybrali Zemplínsku šíravu a Senné „hostia“ zo severu Európy, z tundry a tajgy.
Ornitológ Samuel Pačenovský so Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko uviedol, že tento rok tam prezimovalo až 17–tisíc husí siatinných a bieločelých. Cez deň boli na poliach, na noc prilietali na zamrznuté hladiny Šíravy a rybníkov v Sennom. „V najbližších dňoch budú odlietať späť na sever,“ povedal.
Na Latorici pri Veľkých Kapušanoch už ľudia spozorovali žeriavy popolavé. Prilietajú z Afriky, ale aj z niektorých lokalít južnej Európy, kde prezimovali.
„Obyčajne k nám prilietajú až koncom marca. Začiatkom apríla v Iňačovciach každoročne organizujeme malú slávnosť - vítanie žeriavov,“ povedal ornitológ.
Lastovičky sú tu o tri týždne
V Zemplíne už spozorovali aj prílet cíbikov chocholatých, škovránkov a škorcov. „Ich prílet z juhu ale spomaľuje ochladenie. Predpokladáme, že od budúceho týždňa k nám priletia žltochvosty, červienky, pinky, pinky lesné a trasochvosty biele,“ avizoval Pačenovský.
Lastovičky by na Zemplín mali doletieť až koncom marca. Začiatkom apríla priletia z Afriky medzi prvými bociany čierne. Nasledovať ich budú bociany biele a orly krikľavé, ktoré hniezdia vo Vihorlatských vrchoch.
Ornitológovia odporúčajú, aby ľudia drobných spevavcov, ktoré majú za sebou náročný let, prikrmovali do výraznejšieho oteplenia vo vtáčích búdkach v záhradách alebo pri domoch. Na jar a v lete sa za to odmenia krásnym spevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín