V Trebišove majú nového náčelníka mestskej polície, ktorého do funkcie navrhol primátor. Poslanec Róbert Puci kritizuje vedenie mesta, že na dôležitú pozíciu nevyhlásilo výberové konanie.
TREBIŠOV. Novým náčelníkom mestskej polície v Trebišove je od 2. februára Marián Brinček. Na návrh primátora Mariána Kolesára (nez.) ho schválilo mestské zastupiteľstvo. Poslanec Róbert Puci (Smer-SD) vymenovanie náčelníka kritizuje.
Marián Brinček pracoval v minulosti ako profesionálny vojak. Od 1. apríla minulého roka ho primátor poveril vedením mestskej polície.
Do konca roka 2011 si Brinček popri zamestnaní doplnil kvalifikáciu a začiatkom februára tohto roka ho na návrh primátora poslanci schválili za náčelníka.
Kolesár vysvetlil, že postupoval podľa zákona o obecnej polícii, podľa ktorého schvaľuje náčelníka na návrh primátora mestské zastupiteľstvo.
Poslanec Róbert Puci však tvrdí, že mesto malo vyhlásiť výberové konanie. “Bežnou praxou pri obsadzovaní takýchto miest je robiť výberové konania. U nás v Trebišove sa od januára 2011 pri obsadzovaní akéhokoľvek voľného miesta nerobilo žiadne. Neviem, prečo sa s tým skončilo, veď v rámci výberového konania vieme vybrať toho najlepšieho odborníka, ktorý by mal daný post zastávať,“ vysvetlil Puci.
Primátor tvrdí: Nie sme rodina
Poslanec sa na rokovaní primátora priamo opýtal: „Je pravda, že pán Brinček je v nejakom príbuzenskom vzťahu s tebou alebo s tvojou rodinou?“
“Pán Brinček nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu ani so mnou, ani s mojou rodinou,“ reagoval primátor.
Za vymenovaním Brinčeka si primátor stojí. “Po tom, čo absolvoval odbornú prípravu a doplnil si kvalifikáciu, splnil všetky predpoklady,“ vysvetlil Kolesár.
Pripomenul, že Brinčeka prijal do polície preto, lebo po príchode do úradu ju našiel v zlom stave. “Rozhodol som sa okamžite riešiť tento stav. Vyskúšať človeka, o ktorom som sa domnieval, že bude vhodným adeptom, aby priamo v teréne a priamo v praxi ukázal, čo dokáže. Považoval som to za lepší spôsob, ako robiť výberové konanie, po ktorom by bol vymenovaný niekto, kto by až potom mal preukázať, či je vhodný adept alebo nie,“ doplnil primátor.
Dodal, že Brinček za krátky čas zaviedol knihu evidencie zbraní, knihu evidencie o priestupkoch a ďalšie dôležité dokumenty, ktoré doteraz podľa primátora na mestskej polícii chýbali. Zefektívniť a zlepšiť sa mala aj práca policajtov v uliciach mesta.
Nový náčelník - nový nábytok
Puci kritizuje, že Brinček si po príchode na mestskú políciu začal modernizovať kanceláriu: „Nevieme, či niekoľko tisíc eur, ktoré sa minuli za jeho pôsobenia na zariadenie kancelárie pre mestskú políciu, kuchynku a nakúpenie nábytku, je najšťastnejším riešením. Mestská kasa je prázdna.“
Kolesár reagoval, že rekonštruovať a vybaviť priestory polície nábytkom nebolo rozhodnutie vtedy ešte povereného náčelníka, ale vedenia mesta. “V žiadnom prípade sa neplytvalo prostriedkami. Ak ľudia majú pracovať, treba im vytvoriť prostredie,“ uviedol primátor.
Dodal, že minuloročný rozpočet mestskej polície spolu s nákladmi na rekonštrukciu bol nižší ako v roku 2010. V roku 2011 minulo mesto na políciu vrátane rekonštrukcie 162-tisíc eur a v roku 2010 to bolo 173-tisíc.
Názor odborníka
Štandardom je výberové konanie
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko potvrdil, že podľa zákona o obecnom zriadení schvaľuje náčelníka mestskej polície mestské zastupiteľstvo na návrh primátora.
Dodal však, že štandardom je vypísať výberové konanie. „Závisí to od situácie. Je pravidlom vypísať výberové konanie, ale ak je v inštitúcii zlá, krízová situácia, ktorú treba rýchle riešiť, je lepšie, ak je na pozícii odborník, ktorého primátor aj pozná a dôveruje mu,“ vysvetlil Rončák.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín