Gréckokatolícky chrám v Pozdišovciach prijal v stredu popoludní putovné pozostatky svätého Cyrila. Sprievod veriacich spolu so správcom farnosti Jánom Lemešom priniesol relikviu zo susednej obce Laškovce. Na slávnostnú liturgiu prišli veriaci aj z blízkeho okolia, aby vzdali úctu pozostatkom významného svätca a misionára. Pozvanie prijal aj kňaz Matúš Marcin z farnosti v Michalovciach.
POZDIŠOVCE. Obradov sa zúčastnili predovšetkým veriaci z Pozdišoviec. „Prišiel som, aby som si uctil pozostatky sv. Cyrila, ktorý nám spolu s bratom Metodom priniesol kultúru, vieru, preklady Svätého písma... skrátka všetko, čo každý národ potrebuje,“ opisoval svoje dojmy farník Juraj.
Liturgie a modlitieb sa zúčastnili okrem starších aj deti a mládež, ktorá sa na túto udalosť pripravovala hrou na gitaru a spevom. Mladí taktiež za sprievodu gitary predniesli predslov sv. Cyrila k staroslovienskemu prekladu biblie. Poznáme ho pod názvom Proglas a dodnes sa radí medzi najvýznamnejšie literárne diela našej histórie.
Záujem ľudí o modlitby v prítomnosti pozostatkov ocenil duchovný otec Ján: „Bol som prekvapený, že v susedných Laškovciach, kde bola táto relikvia od deviatej ráno do tretej poobede, sa veriaci zmobilizovali, využili príležitosť a pobudli pri relikvii. Prehĺbili sa vo viere a tak spojili tú tradíciu so súčasnosťou.“
Nie je to“kostička“
V závere liturgie otec Ján upozornil na to, že sa neklaniame „akejsi kostičke“, ako si mnohí možno myslia, ale si potrebujeme uvedomiť pravé hodnoty života na príklade svätcov. „Toto je aj zmyslom toho putovania, aby sme históriu, ktorá sa nám niekedy zdá vzdialená, prepojili s prítomnosťou a živou vierou.“
Zrozumiteľný jazyk
V čom spočíva hlavný prínos putujúcej relikvie pre veriacich? „V prvom rade, aby si uvedomili, že oslávime veľké jubileum, ktoré sa čochvíľa priblíži - 1150. výročie príchodu slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu - a na druhej strane slúži na to, aby sa ľudia posilnili vierou týchto svätých bratov. Stále hovoríme o akomsi dedičstve, ale to dedičstvo vidíme len vo vonkajších formách – prekladoch kníh, vysokej škole pre kňazov, kultúrnom a hlavne lingvistickom prínose. Zabúda sa však na duchovný aspekt. Priniesli predovšetkým vieru v zrozumiteľnom jazyku, “ vysvetlil kňaz Matúš Marcin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín