STRÁŽSKE. Kolkáreň v Strážskom postavili v roku 1976. Už o dva roky neskôr sa tu začala rozvíjať amatérska liga s viacerými talentovanými hráčmi, ktorých viedli skúsení tréneri. Klub mal vtedy dvanásť až pätnásť členov. Medzi najúspešnejších odchovancov, ktorí hrali v extralige či na európskych kolkových turnajoch, patria bratia Terebešiovci, Milan Balický a mnohí ďalší. Najväčší úspech však dosiahla Zuzana Olšavová, ktorá sa umiestnila na druhom mieste v majstrovstvách sveta.
Stagnovanie
Ak máme v prípade kolkárskeho klubu v Strážskom hovoriť o stagnácii či úpadku, nemôžeme sem zahrnúť hráčov a hráčky. I keď sú považovaní za amatérov, svojimi skvelými výkonmi dokážu zdolať súperov zvučných mien. Pokles úrovne je viditeľný na kolkárskej dráhe a v samotných priestoroch, ktoré si pred rokmi od mesta prenajal súkromník. Keď svoj biznis opustil, na kolkárov sa akoby zabudlo. Nevyhovujúce podmienky im nedovoľujú pomýšľať na postup do vyšších líg, alebo dokonca extraligy. „Na západnom Slovensku rastú kolkárne ako huby po daždi a na východe padajú ako huby bez vody,“ zhodujú sa členovia klubu.
Minimálne investície
Posledné finančné prostriedky, ktoré boli kolkárskemu objektu poskytnuté, zabezpečilo ešte v minulej ére Chemko Strážske. Odvtedy je sponzoring len výnimočnou (ale o to vítanejšou) situáciou. I zateplenie priestorov si museli hráči a členovia klubu zaobstarať z vlastných finančných prostriedkov. Investície do tohto objektu sa rovnajú nule. „Keby sme okná nezateplili,“ hovorí jeden z najstarších členov kolkárskeho klubu v Strážskom - Marián Konečný, „bola by tu taká veľká zima, a nemohli by sme si ani zahádzať. Mrzli by sme.“ Iba vďaka kolkárom existuje kolkáreň v Strážskom. Obmedzené finančné prostriedky im znemožňujú dokonca nákup nových gúľ, z ktorých sú mnohé v dezolátnom stave. Hráčov mrzí, že celá kolkáreň je odkázaná na jedinom bufete. Priznávajú však, že bez občerstvenia, ktoré by museli počas veľkých turnajov zabezpečiť, sa fungovať nedá.
Byť čo najlepší
Kolkársky klub Strážske sa momentálne nachádza na druhom mieste II. ligy Východ, kde o ďalší postup (ktorý, žiaľ, nie je možný) bojuje s piatimi inými klubmi. V súčasnosti má klub 38 registrovaných členov. Tréningy mávajú dvakrát do týždňa od sedemnástej do dvadsiatej. Ženy dosahujú najväčšie úspechy na turnaji Slovenského pohára. Zo súťaží na Slovensku a v Českej republike si pravidelne prinášajú trofeje, diplomy a uznania. Cieľ stanovený na tento rok je jednoznačný – chcú byť čo najlepší. Medzi momentálne najúspešnejších členov kolkárskeho klubu patrí podpredseda Ján Cibuľka.
Mestská liga
Záujem ľudí o kolky padá nie kvôli tomu, že by tento šport nikoho nelákal, ale kvôli zlým podmienkam. Pred niekoľkými rokmi sa v kolkárni v Strážskom usporadúvala Mestská liga, kde sa naraz zišlo niekoľko družstiev vytvorených z rodinných príslušníkov či priateľov. Na tejto hre sa zabávali od rána do večera. Dnes sa rodičia boja, že by ich deti mohli v kolkárni prechladnúť. S vykurovaním priestorov kolkárskeho klubu sa začalo iba v uplynulých dňoch. Členky občianskeho združenia sem preto nemôžu prilákať deti a rozvíjať v nich záujem o tento šport.
Priateľské vzťahy
Radosť z úspechov má každý. Ale nie je to iba o úspešnosti. Kolkársky klub v Strážskom vytvoril pre svojich členov výnimočné priateľské prostredie. Hráči a hráčky si okrem svojho obľúbeného športu užijú kopu zábavy v kruhu kamarátov. „Má to niečo do seba,“ hovorí pán Konečný. „Precestujeme stovky kilometrov, aby sme sa dostavili na turnaje a súťaže a robíme to najmä preto, že nás kolky bavia.“ Robiť šport v dnešných časoch v sebe zahŕňa obrovské obetovanie a nasadenie, preto je obdivuhodné, aké výsledky dosahujú členovia kolkárskeho klubu v Strážskom aj napriek tomu, že nie vždy majú vhodné podmienky na svoj profesionálny rozvoj. V celom meste sa nenájde športový klub, ktorý by mal viac úspechov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín