MICHALOVCE. Odchod svätého Jána Bosca na večnosť si pripomínajú všetci kresťania. V saleziánskych reholiach sú však oslavy oveľa pestrejšie. Po omši, konajúcej sa pri príležitosti spomienky na don Bosca, už tradične nasledovalo divadlo.
Tohto roku si členovia stretnutí rozdelili niekoľko divadelných scén. Predstavenia sa týkali sv. Jána Bosca a jeho misijného života. Mladí si vybrali krajiny, v ktorých pôsobili svätcovi zverenci a publiku sa snažili imitovať vtedajší svet podľa vlastných predstáv.
Divadelné pódium neskôr vystriedali stoly prehýbajúce sa pod kilami jedál, ovocia a koláčov. Obžinky už tradične patria k najobľúbenejším častiam saleziánskej pohostinnosti. Dobroty si na stôl nosia samotní veriaci a každý si môže dať to, na čo má chuť.
Saleziáni organizujú pre deti tábory
Saleziánov a ich záslužnú činnosť v Michalovciach pozná snáď každý. Medzi aktivity, ktoré vyvíja saleziánske stredisko v Michalovciach, patria aj tábory v okolitých obciach. Animátor sa stará a zodpovedá za niekoľko detí naraz.
Pre každého je to výnimočná skúsenosť, a najmä zábava. „Do táborov zvyknú chodiť aj také decká, čo sa na stretnutiach nezúčastňujú,“ rozpráva animátor Marek Fedič. „Niektoré sú aj iného vierovyznania, ale na tom až tak nezáleží. Deťom pripravujeme duchovné cvičenia a aj svojím vlastným príkladom sa ich snažíme motivovať.“
Animátorom u saleziánov sa môže stať každý mladý človek. Pre mnohých je to úctyhodná úloha, a tak sa k nej aj saleziáni stavajú. Majú dokonca zriadenú vlastnú animátorskú školu, ktorú adepti navštívia dovedna osemkrát. Svoje štúdium zavŕšia skúškou.
„V stredisku máme aj mladých, ktorí žiadnu školu animácie nenavštevovali,“ hovorí saleziánsky animátor Marek. „Dôležité ani nie je tak to, čo máte na papieri, ale to, čo máte vnútri a ako sa dokážete rozdať pre deti, priateľov či spolužiakov. Dobrý salezián sa pozná podľa skutkov.“
Rozvíjajú telo i ducha
V michalovskom saleziánskom stredisku sa nachádzajú dve oratóriá. Počas týždňa si sem deti chodia zahrať futbal, stolný tenis alebo volejbal. Keď je vonku zima, na vyšantenie im slúži hlavne telocvičňa.
Oratórium navštevujú deti od desiatich rokov, niektoré sú však aj mladšie. Sú to väčšinou chlapci a dievčatá zo sídlisk. Majú pravidelné stretnutia. Počas týždňa je oratórium otvorené od pol tretej do štvrtej. Každý piatok je pre mládež pripravená svätá omša. Po nej sa všetci schádzajú v „kobercovke“, kde si spoločne hovoria, čo prežili a čo ich oslovilo počas týždňa.
Sobota je špeciálny deň určený na výlety a duchovné obnovy. Na nedeľné farské oratórium prichádzajú spolu s deťmi aj ich rodičia a vytvárajú doslova rodinnú atmosféru, z ktorej majú najväčšiu radosť duchovní a animátori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín