Hračky, pečiatkové motívy a farebnosť by mohli prilákať aj rodičov s deťmi.
MICHALOVCE. V prvý februárový piatok sa v Subteréne uskutočnila vernisáž Zory Varcholovej s názvom Krajiny rodiny. Výstava otvorila zároveň novú umeleckú sezónu 2012.
Prvá tohtoročná výstava je originálna najväčším obrazom v histórii galérie Subterén.
„Myslím si, že je aj najväčším obrazom v histórii michalovských galérií,“ zhodnotil Peter Králik, zakladateľ Subterénu.
S jeho veľkosťou sa musel popasovať aj on sám: „Museli sme z neho odrezať dvadsať centimetrov.“
Niekoľko mužských rúk a píla pomohli obrazu zmestiť sa do dverí. Po veľkej fyzickej námahe sa nadrozmerné dielo napokon podarilo dostať do vnútorných priestorov galérie.
Obraz (1,80 cm výška x 5 m šírka) vznikol na sympóziu v Humennom. Tvorili ho tri dni. „Zobrazuje dievča, ktoré má určité tajomstvo, žije vo svete pečiatok a koláží rôznych vecí,“ vysvetlila autorka Zora Varcholová z Humenného. Mohol by sa stať originálnym lákadlom pre návštevníkov.
Výstava v Anglicku zmenila jej život
Megaobraz spolu s ostanými obrazmi vytvára jedinečnú výstavu, ktorá nesie názov Krajiny rodiny.
„Inšpirovalo ma k tomu oblečenie mojich vlastných detí, ktoré denne skladám,“ povedala autorka o sérii štyroch obrazov, podľa ktorých sa volá výstava.
Typickým pre jej obrazy je pečiatkové pozadie. „Moju tvorbu ovplyvnil pred pár rokmi pobyt v Anglicku, kde som začala robiť tieto pečiatky,“ prezradila.
Práve tam dostala na základe jedného obrazu ponuku od anglickej galérie vytvoriť ďalšie maľby. „Kvôli zákazke som dala v práci výpoveď a za týždeň som namaľovala ďalšie obrazy,“ povedala o zásadnej zmene vo svojom živote.
Obrazy potešia aj detské oko
Na výstave sa nachádza aj obraz zaznamenávajúci detskú izbu. „Keď deti odídu od hračiek, hračky si žijú svojím vlastným životom, akoby v neporiadku.“
Varcholová dodala, že ju k tomu inšpirovali rozhádzané hračky. Vystavené diela v Subteréne sú určené aj pre deti. „Určite sa im to bude páčiť, lebo tu nájdu aj také detské pečiatky, zvieratká, hračky, domčeky a farebnosť.“
Vernisáž sprevádzal hudobný bonus Kuba Pišeka, vizuálneho výtvarníka. „Svoj hudobný projekt prezentuje často na festivaloch, v hudobných kluboch a podobne,“ dodal Králik.
Aj keď Michalovčania vo svojom meste majú galériu súčasného umenia, na vernisáži tvorili iba menšinu z hostí. Na umelecké diela sa prišli pozrieť najmä ľudia z iných miest.
„Bolo tu veľa Humenčanov a Vranovčanov, čo znamená, že sú smädní po kultúre a umení a nemajú to vo svojom meste,“ zhodnotil Králik.
Výstava potrvá do 13. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín