ZALUŽICE. Vo štvrtok bol kresťanský sviatok, ktorý ľudia dobre poznajú pod názvom Hromnice. Je spájaný s posväcovaním sviečok. V cirkvi sa nazýva tiež Stretnutie nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista.
Medzi ľuďmi sú viac známejšie hromničky, sviečky, ktoré ich majú ochrániť pred zlým.
„Svetlo hromničiek slúži ako svetlo, ktoré zažiari v temnotách, keď prídu búrky, prírodné alebo duševné nepokoje. Svetlo je takou istotou, že zasvieti aj v pochmúrnom svete,“ vysvetľuje Vlastimil Bajužik, farár gréckokatolíckej farnosti v Zalužiciach.
Do kostolov v tento deň ľudia prinášali sviečky, ktoré kládli blízko oltára. Desiatky sviečok s náboženskými motívmi si veriaci nechávajú každoročne posväcovať, pretože veria v ich ochrannú silu. Na konci omše sa kňaz nad sviecami modlí a posväcuje ich. Potom si už každý v kostole nájde svoju sviečku a v nádeji si ju odnáša domov.
Ľudia veria v ochrannú silu sviečky hromničky
V cirkvi sa v tento deň slávi sviatok Obetovanie Pána. Gréckokatolícky farár Vlastimil Bajužik vysvetľuje, že je to deň spomienky na obetovanie Ježiša v chráme a slávi sa na 40. deň po jeho narodení.
„Sviatok je o stretnutí sa človeka s Bohom, Starého zákona s Novým zákonom,“ dodáva Bajužik.
Hromničky sa s týmto sviatkom spájajú preto, lebo pri tomto obrade cirkev požehnáva sviece. „Sviece sú svedectvom toho, že Kristus je svetlo, Hromnice sú posvätené ako symbol svetla Ježiša Krista medzi nami,“ objasňuje gréckokatolícky farár.
Posvätené sviečky slúžia ľuďom na ochranu podobne ako svätená voda. Ľudia ich zapaľujú v čase búrok, živelných katastrof, ale aj nepokojoch v rodine. Hromničky majú ochrániť rodinu pred zlým a pohromami.
„Posvätenú sviečku sme napríklad zapálili, keď bola veľmi veľká búrka,“ hovorí Anna Sabová. Kresťania veria, že ich dom dokáže ochrániť pred veľkými bleskami a hromami (z toho názov hrom ničí – hromničky).
Hromnice sa tiež považujú za prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Podľa pranostík zima na Hromnice znamená skorý príchod jari. V minulosti bolo počas tohto dňa zakázané pracovať v lese, varili sa tiež dlhé cestoviny, aby narástli dlhé rastliny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín