Informácie o svojich predkoch môžu občania nájsť v matrikách miest a obcí, štátnych archívoch a cirkevných matrikách. Toto pátranie je časovo náročné, ale o to zaujímavejšie.
MICHALOVCE. „Občan - blízka príbuzná osoba sa môže dozvedieť o svojich predkoch na konkrétnej matrike, kde sa udalosť či už narodenie, úmrtie alebo sobáš stalo,“ uviedla Iveta Palečková, hovorkyňa primátora a MsÚ.
Hovorkyňa dodala, že občan by mal vedieť uviesť aspoň približne rok danej udalosti, či už narodenia, úmrtia alebo sobáša.
Pre získanie týchto informácií potrebuje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Za každé nahliadnutie do matriky zaplatí občan 1,50 eura v hotovosti, o čom mu matričný úrad vystaví potvrdenie.
Informácie, ktoré na matrike môžete zistiť, siahajú až na začiatok minulého storočia.
„Na matričnom úrade v Michalovciach sú matričné udalosti evidované spätne od roku 1907, staršie údaje sú uložené v Štátnom archíve v Michalovciach a údaje staršie ako z roku 1895 v archíve Nižná Šebastová,“ uviedla Palečková.
Informácie o predkoch najčastejšie zisťujú mladí ľudia. „Najčastejšie poskytujeme takéto informácie študentom k ich školským prácam,“ povedala hovorkyňa.
Dodala však, že žiadosti dostávajú aj od občanov Izraela, Švajčiarska a Spojených štátov amerických, ktorí zisťujú bližšie poznatky o svojich predkoch.
Potrebujete sa obrniť trpezlivosťou
Zisťovanie informácií o svojich predkoch je časovo náročná činnosť a človek sa musí obrniť aj trpezlivosťou. Lýdia Babarcsíková sa takisto snažila nájsť svojich predkov. „Vždy ma zaujímal môj rodokmeň, ale prvýkrát som sa tomu začala venovať až na vysokej škole, keď som to dostala ako seminárnu úlohu.“
V prvom rade sa obrátila na členov rodiny, prezrela ich rodné listy a s tými informáciami začala pátrať v archívoch, na arcibiskupskom úrade a obecnej fare. „Spočiatku to nebolo finančne náročné. Potrebujete skôr veľa trpezlivosti, lebo pátranie v archívoch je veľmi zdĺhavé,“ povedala Lýdia.
Podarilo sa jej dostať až do roku 1890. „Uviazlo to na tom, že väčšina príbuzných nepochádzala z nášho regiónu, dokonca ani z našej krajiny. Ďalšie pátranie by tak bolo finančne aj časovo náročné.“
Ako dodala, za najväčší problém považuje to, že informácie nie sú zdigitalizované a prístupné na internete, tak ako to funguje v niektorých krajinách západnej Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín