Pozorovania objektov na oblohe nie sú ani v našom okrese ojedinelé. Každý podnet bádatelia preverujú a konzultujú s odborníkmi. Vo väčšine prípadov však ide o čínske lampióny, hmyz alebo vtáky.
MICHALOVCE. Klub psychotroniky a UFO pôsobí na Slovensku od roku 2004. Nemá oficiálnu podobu, ale zhromažďuje ľudí, ktorí tvoria a spravujú databázu nezvyčajných úkazov, stretávajú sa a skúmajú rozličné záhady.
Klub nemá stály počet členov, no v širšom okruhu je ich zhruba štyridsať. Do činnosti klubu sa môže zapojiť každý.
„Sme bádateľský spolok. Chceme, aby z našej činnosti vychádzalo niečo konkrétne. Tak sa sústreďujeme na všetky prípady UFO v SR, na podnety od ľudí, z listov, ale aj z kníh, časopisov a vďaka medzinárodným kontaktom aj od zahraničných turistov, ktorí počas svojho pobytu v SR zažili niečo nezvyčajné,“ povedal člen klubu Robert Kunč.
Tieto podnety potom hodnotia, oslovujú odborníkov, meteorológov, pilotov, vojakov, astronómov.
Klub sa sústreďuje na všetky záhady spájané s UFO. „Zaoberáme sa kruhmi a obrazcami v obilí na Slovensku, skúmame ich pravosť a podstatu.“
Kunč by rád vyvrátil predsudky, ktoré ľudia majú voči ufológom. „Predstavy, že ufológovia stále pozerajú na oblohu a očakávajú mimozemšťanov, sú, samozrejme, mylné. Svoje zážitky z pozorovaní nám píšu ľudia a zasielajú fotografie. Často píšu, že na UFO nikdy neverili, no to, čo zažili, zmenilo ich názor,“ povedal.
V priemere dostávajú jeden podnet za týždeň. „Sú to aktuálne, ale aj staršie prípady. Zapisujeme ich do databázy, kde ich môžeme porovnávať s ostatnými v danej lokalite.“
Ďalšie pozorovania môžu ľudia nahlasovať na firstcontact.sk, kde nájdu aj analýzy pozorovaní.
Pozorovateľov mätú čínske lampióny
Neidentifikovateľné objekty na oblohe sa podľa pána Kunča vyskytli aj v našom okrese.
„Prípady v okrese Michalovce sa datujú až do 80. rokov. V prvom zaznamenanom prípade išlo o pozorovanie svetlozelenej gule vo Veľkých Kapušanoch v roku 1986,“ uviedol.
V poslednom čase ľudia zahlcujú bádateľov poznatkami o nočných svetlách bezhlučne plávajúcich po oblohe, ktoré napokon zhasnú. V tomto prípade však ide o známe čínske lampióny. „Ľudia zasielajú aj mnoho fotografií s tmavými škvrnami, ktoré pripomínajú diskovité objekty. Kolegovia, profesionálni fotografi, objasňujú všetky také javy. Vo väčšine prípadov ide o vtáky alebo hmyz,“ uviedol.
Napriek všetkým pochybnostiam prípady, ktoré ľudia zašlú, bádatelia podrobne rozoberajú a s výsledkami vyšetrovania ich spätne oboznamujú.
V klube radi privítajú každého, kto má záujem sa tejto téme venovať. „Nik nemôže čakať, že u nás nájde ukrytého mimozemšťana v chladničke, alebo kúsok vesmírnej lode votrelcov. Sme bádatelia a ku všetkým javom pristupujeme otvorene, máme spektrum hypotéz, ku ktorým zbierame argumenty. Nepreferujeme vopred nič definitívne a nevyhýbame sa ani kritickým pohľadom,“ vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín