Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Regionálni hygienici bijú na poplach. V okrese Trebišov evidujú za uplynulý rok až 59 nových prípadov ľudí nakazených syfilisom. Medzi infikovanými sú najmä ženy, ale aj dôchodcovia, deti a tehotné ženy.
TREBIŠOV. Zákerné ochorenie je najviac rozšírené v rámci Slovenska v Trebišovskom okrese. Najhoršia situácia je v osade, kde žije takmer 5-tisíc ľudí.
Regionálny hygienik Jozef Sládek z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove upozorňuje, že situácia je najhoršia za posledných desať rokov.
V rámci celého Slovenska bolo vlani nahlásených 281 prípadov syfilisu. Z toho 59 v okrese Trebišov, čiže vyše 20 percent.
Sládek spresnil, že ochorenie sa vyskytlo v dvoch mestách a piatich obciach okresu: “Najhoršia situácia je v Trebišove, z 59 prípadov sa 47 nachádza v meste. Čo je najdesivejšie a epidemiologicky najzávažnejšie, z tých 47 prípadov je 40 v rómskej osade.“
Situácia je najhoršia za posledných 10 rokov. V roku 2010 mali 51 prípadov, v roku 2009 len 5. “Aj predchádzajúce roky bolo len päť či osem prípadov, čiže bol nízky výskyt. Naposledy bola známa epidémia syfilisu v Trebišove v roku 2002, vtedy bolo 56 prípadov.“
Syfilisom sú už nakazené skoro všetky vekové vrstvy. Aj nevinné deti. Sládek nevylúčil, že mohli byť obeťami sexuálneho zneužívania. Ide o dvoch chlapčekov vo veku menej ako šesť rokov.
Infikovaní sú aj dôchodcovia. “Najviac prípadov je 20– a 30-ročných, kde je sexuálna aktivita najvyššia. Prevažne ide o ženy,“ objasnil. Nakazených je aj až sedem tehotných žien.
Problémom je prostitúcia
Syfilis sa rozšíril v Trebišove aj prostitúciou. „Spávame za 20, 10, ale aj 5 eur. Robíme všetko. Tu stojíme na ulici,“ povedala jedna z prostitútok.
Mesto už v spolupráci s mestskou políciou zintenzívnilo v uliciach hliadky a inštalovalo kamery. Priamo v osade monitorujú situáciu aj rómske hliadky.
“Riešime to v spolupráci s mestskou políciou. Vieme, kde sa zdržiavajú. Ale keď odídeme preč, ony sa tam zase postavia. Nemajú poriadnu hygienu. Často ich berú do auta aj Nerómovia,“ uviedol mestský poslanec Koloman Demeter (nez.).
Vysvetlil, že spolupracujú aj s nemocnicou. Pacientky, ktoré sa nedostavia k povinnej liečbe, vyhľadajú doma. „Ideme po ne za rodičmi a hovoríme im, nech idú do nemocnice. Potom volávam primárovi, či tam chodia. Úzko spolupracujeme s kožným oddelením,“ vysvetlil Demeter.
Hygienik Jozef Sládek nevylúčil, že by pomohlo zriadiť špecializované oddelenie na liečenie pohlavných chorôb. “Domnievam sa, že nie sú utvorené podmienky na to, aby sa táto epidémia dala zvládnuť,“ uviedol hygienik.
Nemocnica: Nakazených pacientov liečime
Nakazených syfilisom liečia a monitorujú v Nemocnici s poliklinikou v Trebišove.
“Takmer všetci evidovaní pacienti s ochorením na syfilis boli liečení v našej nemocnici. Situáciu za extrémnu nepovažujeme. Po skúsenostiach z predchádzajúcich rokov s vývojom tohto ochorenia si myslíme, že ochorenie je kontrolované. Z pohľadu nemocnice nemôžeme v súčasnosti potvrdiť žiadny náhly radikálny nárast počtu pacientov s týmto ochorením. Trend vývoja chorobnosti v našom regióne preukazuje len mierny nárast a kopíruje celosvetový trend,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia, a. s., Veronika Deckerová.
Dodala, že nemocnica o zriadení nového špecializovaného oddelenia neuvažuje.
“Súčasná kapacita dermatovenerologickej ambulancie a stacionára je dostatočná pre potreby nášho regiónu aj širšieho okolia. Výhodou tohto typu starostlivosti je rozšírenie poskytovania liečby na väčší počet pacientov, aj na tých, ktorí by sa za iných okolností liečbe vyhli. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Pri zanedbaní hrozia pacientovi závažné a trvalé následky. Syfilis je ale v dnešnej dobe dobre liečiteľný, ak sa postupuje systematicky a pacient spolupracuje s lekárom,“ uzavrela hovorkyňa.
Čo je syfilis
Je to pohlavná choroba, ktorá prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu rôzne poškodenia až po úmrtie.
Postihuje hlavne sexuálne aktívne mladé osoby.
V mieste vstupu infekcie sa vytvorí po určitej dobe vred, nasleduje rozšírenie infekcie do celého tela. Prejavuje sa rôznymi vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov.
Skorá fáza ochorenia je vystriedaná obdobím bez príznakov, ktoré po niekoľkých rokoch vedie k postihnutiu orgánov, najčastejšie kože, srdca a veľkých ciev a centrálnej nervovej sústavy. Charakteristické sú aj tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchajúce vyrážky.
Ochorenie sa prenáša priamym kontaktom s postihnutými miestami na koži, sliznici nakazeného partnera, najčastejšie však pohlavným stykom.
Neliečený syfilis môže vážne poškodiť všetky orgány, kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. V neskoršom štádiu môže viesť k duševným poruchám až smrti.
mpo
Autor: Mlian Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín