Obyvatelia rodinného domu v obci Pribeník v okrese Trebišov sú zúfalí. Na ich pozemku vyčíňajú desiatky potkanov, s ktorými si už niekoľko mesiacov nevedia rady. Rodina sa domnieva, že potkany k nim migrujú z neďalekých skladov s obilím. Firma vlastniaca sklady to odmieta. Tvrdí, že zabezpečuje pravidelnú deratizáciu a problémy s hlodavcami nemá.
PRIBENÍK. Rodine Norberta Dedeja z Pribeníka už viac ako tri mesiace strpčujú život potkany. Hlodavce mu poškodili káble na dvoch osobných autách, fóliovník, uskladnenú zeleninu a spôsobili ďalšie škody na súkromnom majetku. Vyskúšali už rôzne spôsoby likvidácie, ale bezúspešne.
“Po dvore nám behá naraz aj päťdesiat kusov. Robia tu diery, berú šľapky spred dverí, žerú káble v aute. Fóliu, čo som kúpil za 80 eur, už mi požrali celú. To sa nedá vydržať. Keď nechám auto hoci aj pred bránou, idú dnu. Neviem, čo už mám s tým robiť,“ sťažuje sa majiteľ domu. Auto preto radšej necháva zaparkované v práci.
Sú vraj veľké ako mačky
Dedej sa domnieva, že potkany k nim húfne migrujú z neďalekých skladov s obilím, ktoré sa nachádzajú hneď cez cestu. “Majú tam kukuricu v sklade. Keď ju prevážajú nákladným autom, kukurica je aj po ceste. Potkan ani nemusí ísť do skladu. Po ceste je porozsypovaná,“ povedal Dedej.
Myslí si, že firma by mala v skladoch zabezpečiť lepšiu deratizáciu. “To nie sú malé potkany. Sú pomaly veľké ako mačky. Problémy majú aj susedia,“ povedal Dedej.
Na Ružovej ulici oproti skladom sa nachádza ďalších päť rodinných domov. Dôchodkyňa zo susedného domu uviedla, že ona až také problémy ako ich susedia nemá.
„Ja mám dve mačky a nechovám žiadne zvieratá na dvore. Nášmu dvoru sa vyhýbajú,“ povedala.
Na otravu minuli desiatky eur
Dedejovci chovajú v zadnej časti dvora ošípanú a hydinu, ale to podľa majiteľa nespôsobilo premnoženie potkanov. “Zvieratám dám len toľko, čo zjedia, ostatné schovám. Bývam tu 60 rokov, ale nikdy tu taký problém nebol. Začalo sa to v jeseni,“ dodal Ján Dedej.
Vysvetlil, že boj s potkanmi zaťažuje aj ich peňaženku. “Kupujeme otravu a niektoré už podochli, ale rýchlo sa rozmnožujú. Elektronické plašičky nezaberajú vôbec. Môže im to pískať. Už som dal na otravu vyše sto eur,“ povedal Ján Dedej.
“V noci zapálim na dvore svetlo a snažím sa ich strieľať aj vzduchovkou. Keď ich trafím, odídu, ale za chvíľu sú opäť v aute,“ povedal Norbert.
Starosta: Problémy s potkanmi v obci nie sú
Majiteľ skladov s kukuricou vraví, že on problém s premnoženými potkanmi v skladoch ani v ich tesnom okolí na dvore nemá. Uviedol, že v skladoch zabezpečuje pravidelnú deratizáciu.
Ukázal nám písomné záznamy a evidenciu, ktorú si vedú o deratizácii s potvrdením deratizačnej spoločnosti. Naposledy ju vykonali v skladoch koncom októbra minulého roka. Deratizačná spoločnosť skontrolovala sklady aj v novembri.
Starosta obce Pavol Fülöp tvrdí, že problémy s premnoženými potkanmi v obci nemajú a celoplošná deratizácia zatiaľ nebola potrebná. “Nikto z obyvateľov sa na nás s týmto problémom zatiaľ neobrátil. Nemáme sťažnosti,“ uzavrel starosta.
S hlodavcami je neľahký boj
Potkan je nočný živočích, ktorý sa zdržiava v blízkosti ľudských obydlí, v okolí chovov hospodárskych zvierat a hlavne v kanalizačných šachtách. Požiera poľnohospodárske plodiny, ale aj elektrické káble a rôzne obaly.
Môže spôsobiť kontamináciu potravín. Keď je premnožený, napadá aj hospodárske zvieratá a výnimočne aj ľudí. Tento hlodavec je tiež prenášačom infekčných chorôb a ochorení ako besnota a rôzne črevné ochorenia.
Deratizéri odporúčajú nasadiť osvedčené otravné látky a nevyhadzovať peniaze na rôzne elektronické plašičky.
Deratizér Ladislav Lechman vysvetlil, že dôležitý je aj poriadok na dvore a dôkladné uskladnenie poľnohospodárskych plodín, ktoré sú určené či už pre ľudí,alebo na chov domácich zvierat. “Aby potkany nemali dôvod sa zdržiavať na pozemku,“ vysvetlil deratizér.
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín