Čoraz viac obľúbené tetovanie môže mladým ľudom znížiť šancu nájsť si prácu. Hoci splnia odborné aj zdravotné kritériá, tetovanie na viditeľnom mieste môže byť prekážkou prijatia do zamestnania. Problém zamestnať sa môžu mať v polícii, ozbrojených silách a v štátnej správe.
MICHALOVCE. Mladí ľudia by pri výbere a umiestnení tetovania na tele mali myslieť aj na to, na akej pracovnej pozícii chcú v budúcnosti pracovať.
Odborník na tetovanie a majiteľ tetovacieho salónu Ivan Koribanič potvrdil, že práve mladí ľudia sú pri výbere motívov a umiestnení tetovania najviac odvážni. Problémy im môžu v budúcnosti spôsobiť najmä tetovania na krku, predlaktí a rukách.
Polícia: Tetovanie môže byť prekážkou
Hovorca Prezídia policajného zboru SR Michal Slivka potvrdil, že tetovanie môže byť prekážkou pri prijímaní uchádzača do služobného pomeru: “Ak ide o pozíciu, na ktorej by tým mohla byť znížená česť, vážnosť a dôstojnosť polície. Môže ísť aj o prípady, kedy sú tetovania svojím prevedením a obsahom neprípustné.“
Obmedzenie v súvislosti s tetovaním v interných predpisoch však nie je výslovne uvedené. “Tak, ako pri iných povolaniach v štátnej správe - sudca, prokurátor, diplomat a podobne, má byť policajt riadne ustrojený a má dbať na česť vážnosť a dôstojnosť svojej osoby, ako aj inštitúcie, či služby, ktorú reprezentuje. Preto môže byť na určitých pracovných pozíciách tetovanie na viditeľnom mieste prekážkou,“ spresnil Slivka.
Dodal, že naopak v niektorých špeciálnych zložkách polície vzhľadom na charakter práce tetovanie na viditeľnom mieste nie je prekážkou: “Ide napríklad o policajtov niektorých špeciálnych útvarov kriminálnej polície, ktorí pracujú na odhaľovaní organizovaného zločinu v utajení.“
S tetovaním má problém aj armáda
Hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga potvrdil, že tetovanie na viditeľných miestach môže byť prekážkou aj pri vstupe do armády. “Obmedzenia máme. Najmä na tých častiach tela, ktoré sa nezakryjú pod uniformou,“ vysvetlil.
Podmienka nemať tetovanie na tvári a rukách sa objavuje aj vo výberových konaniach na niektoré pozície v ozbrojených silách. Ako príklad uviedol Vanga príslušníka Čestnej stráže.
Viditeľné tetovanie vám môže znížiť šance zamestnať sa v štátnej správe, ako sú napríklad úrady práce, obvodné a daňové úrady.
Nápadné tetovanie často schvaľujú rodičia
Tetovať sa nechávajú so súhlasom rodičov aj mladí ľudia, ktorí ešte nemajú 18 rokov.
“Niektorým rodičom je to jedno a súhlasia s miestom, ktoré je viditeľné. Ten mladý človek fakt ešte nevie, čo bude v živote robiť, či nebude mať nejaký problém. Sú prípady, že to dovolia rodičia a ja im do toho úplne hovoriť nemôžem, ale snažím sa im to vysvetliť,“ uviedol Koribanič.
Mladí ľudia si dávajú na krk alebo za ucho väčšinou malé motívy, znaky, znamenia zverokruhu, alebo mená priateliek a partnerov.
Koribanič vysvetlil, že problémom na Slovensku je aj fakt, že mnohí majú voči tetovaniu stále predsudky. Hoci dnes sa už nechávajú tetovať inteligentní ľudia ako manažéri a lekári. “Na Slovensku si ešte mnohí ľudia na tetovanie pomaly zvykajú,“ povedal.
Policajti sa tetujú na „neviditeľných“ miestach
Koribanič vysvetlil, že častými zákazníkmi tetovacích salónov sú aj policajti a vojaci.
„Upozornia ma však dopredu, aby tetovanie nepresiahlo dĺžku rukáva košele alebo trička, ktoré nosia v službe. Dokonca si prinesú do štúdia služobný odev. Aj podľa toho sa potom prispôsobuje veľkosť kerky, aby nemali problém v práci.“
Názor
Michalovčan: Prihliadal som na zamestnanie
Dvadsaťtriročný študent vysokej školy Jiří Skočný z Michaloviec pri výbere tetovania bral ohľad aj na budúce zamestnanie: “Prihliadal som na to. Nechcel som to na viditeľné miesto. Neskôr by to mohol byť problém, ak by som chcel pracovať na vyšších pozíciách. Tetovanie mám na chrbte, tam nie je bežne vidieť.“
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín