V Zemplínskom múzeu v Michalovciach pokrstili dve publikácie zachytávajúce históriu regiónu Zemplína.
MICHALOVCE. Na príbehoch od Schengenskej hranice pracovalo jedenásť autorov z akademického a vedeckého prostredia – historici, archeológovia, regionálni historici a dokonca aj rehoľník z kláštora redemptoristov.
„Čím viac odborníkov zapojíte do procesu, tým je dielo hodnotnejšie, pestrejšie,“ povedal historik a zostavovateľ publikácie Martin Molnár.
Kniha zachytáva autentické historické príbehy, týkajúce sa územia dnešných okresov Michalovce a Sobrance. Spoluzostavovateľom je regionálny historik Matej Starják. Kniha obsahuje celkovo 43 príbehov.
Čitatelia sa dozvedia zaujímavosti o slovanskom hradisku nad obcou Kusín, o hrade Vinné, o zločinnosti na panstve Michalovce v stredoveku, o rytierovi Albertovi, o palatínovi - najvyššom uhorskom hodnostárovi, ktorý bol pôvodom z Pavloviec nad Uhom, o slávnej minulosti Sobranských kúpeľov, o dvornej dáme cisárovnej Alžbety – Irme Stáraiovej, o zavraždení grófa Štefana Stáraiho, či o „zázraku“ v Hažíne.
“Dočítajú sa tiež o priam rozprávkovom osude albánskej kráľovnej, v ktorej žilách kolovala i krv michalovských grófov. Nemenej zaujímavé sú aj ďalšie historické príbehy,“ poznamenal Martin Molnár. Krstnými otcami publikácie je michalovský primátor Viliam Zahorčák, historik Vladimír Sekela a lekár Peter Olexa.
Kresťanstvo v Zemplíne
V múzeu pokrstili aj zborník s názvom Kresťanstvo v dejinách Zemplína. Autori zosumarizovali doterajšie poznatky o histórii jednotlivých náboženských komunít v Zemplíne. Na knihe odborne aj metodicky spolupracoval Inštitút histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, Mestské kultúrne stredisko v Michalovciach a Spolok sv. Cyrila a Metoda.
Čitatelia sa dozvedia viac o počiatkoch sakrálnej architektúry v Zemplíne a o začiatkoch a vývoji kresťanstva v Zemplíne. Zborník zachytáva aj históriu drevených chrámov na východnom Slovensku, poznatky o trebišovskom kláštore pavlínov, kláštore rádu premonštrátov v Lelese a o michalovskom kláštore a chráme redemptoristov.
“Veríme, že bude prínosom pre širokú vedeckú obec a pútavý aj pre laickú verejnosť a pre každého, kto prejavuje záujem dozvedieť sa viac o minulosti,“ uviedol riaditeľ múzea Maroš Demko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín