SOBRANCE. Na slovensko-ukrajinskom pohraničí došlo v minulom roku k 177 prípadom neoprávneného prekročenia štátnej hranice z Ukrajiny na územie SR. Muži zákona zadržali v tejto súvislosti 394 cudzincov, ktorých domovskou krajinou bolo najčastejšie Somálsko. Podľa záznamov polície mala nelegálna migrácia vlani oproti roku 2010 klesajúcu tendenciu.
Hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície (RHP) v Sobranciach Agnesa Kopernická TASR informovala, že vlani požiadalo z takmer štyroch stoviek zadržaných osôb 120 cudzincov o udelenie azylu na Slovensku.
"Ak cudzinec neprejaví záujem o udelenie azylu, je v zmysle platnej readmisnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou vrátený na územie Ukrajiny v prípade, že jej Štátna pohraničná služba potvrdí neoprávnené prekročenie štátnej hranice. Pokiaľ to nepotvrdí cudzinec, je prevezený do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach," konkretizovala pracovné postupy polície Kopernická.
Ako ďalej uviedla, v prípade zadržania maloletých cudzincov bez sprievodu informujú o tejto skutočnosti muži zákona príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, ktorý následne zabezpečí ich prepravu do detského domova. Dospelí cudzinci, ktorí prejavia záujem o udelenie azylu na Slovensku, sú umiestňovaní do Záchytného tábora v meste Humenné.
Kopernická vysvetlila, že vlani došlo oproti predchádzajúcemu roku k poklesu počtu zadržaných migrantov. "V roku 2010 sme zaznamenali 195 prípadov neoprávneného prekročenia štátnej hranice z Ukrajiny do SR," podotkla s tým, že polícia zadržala v tejto súvislosti na slovensko-ukrajinskom pohraničí 495 osôb. Najviac nelegálnych migrantov pochádzalo v roku 2011 zo Somálska, rok predtým išlo najčastejšie o štátnych príslušníkov Moldavska.
Novým trendom zaznamenaným vlani pri pokusoch o neoprávnené prekročenie štátnej hranice z Ukrajiny na Slovensko je podľa Kopernickej slov cestovanie cudzincov cez slovensko-ukrajinskú hranicu s falošnými povoleniami na pobyt v Belgicku. "Desať takýchto prípadov sme zistili u štátnych príslušníkov Demokratickej republiky Kongo, ktorí pricestovali do SR medzinárodným vlakom cez hraničný priechod Čierna nad Tisou - Čop," uzavrela hovorkyňa RHP s tým, že každý z nich požiadal po zadržaní o udelenie azylu na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín