Nie kvôli akciám v obchodoch, ale pre krátke rady na hraniciach. Najväčším dôvodom ich návštev boli cigarety a alkohol.
VEĽKÉ SLEMENCE. Ľudia zo Zemplína mali blízko na peší hraničný priechod na slovensko–ukrajinských hraniciach vo Veľkých Slemencoch. Auto jednoducho odstavili na parkovisku a pešo prešli len pár metrov k hraniciam do dedinky Malé Slemence.
V ukrajinskej dedinke hneď pri hranici sme stretli veľa detí z okresu Michalovce. Trávili tam posledné dní školských prázdnin. „Chutia mi ukrajinské cukríky,“ prezradila 10-ročná Zuzka.
Rodičia využili dovolenky na lacné nákupy a na malý výlet s deťmi. „My si donesieme cigarety, oni sa trochu „vyvenčia“ od počítača a samozrejme im vždy kúpime nejaké oblečenie, teplákové súpravy do školy, lebo rýchlo všetko znosia,“ povedala Kamila Kozáková s manželom. Uvedomujú si, že oblečenie nie je veľmi kvalitné, no dodávajú, že aj z drahšieho rovnako rýchlo vyrastú.
Staré dedinské domčeky plné značiek
Nakupujúci zo Zemplína vtipne komentovali schátrané dedinské domy s nápismi Fashion House, ktoré boli premenené na módne butiky známych športových značiek a svetových značiek kabeliek v hodnote od 300 eur vyššie. „V Slemencoch nájdete 400-eurovú kabelku aj za 15 eur, ale ide iba o napodobeniny,“ pousmieva sa nad kvalitou tovaru Eva Birostlová.
Milan Sabo si prišiel kúpiť čerpadlo: „Je oveľa lacnejšie než v Michalovciach.“ Predajca mu nedal bloček ani záručný list, len svoje slovo.
Ukrajinskí obchodníci v Selmencoch sa o zákazníkov bijú. Pred obchodom kričia, čo všetko ponúkajú. K nákupu prihodia aj nejaký čaj či sladkosti. „V starých domčekoch premenených na potraviny môžete priamo ochutnávať čokoládové cukríky pred tým, než sa ich rozhodnete kúpiť,“ pozitívne hodnotí Jana Čurmová. Aj ona patrí k tým, ktorí si z Ukrajiny pravidelne prinesú rôzne druhy sladkostí.
Cigarety a alkohol vedú
Najviac sa cez hranice prenášajú cigarety a alkohol. Na jednu osobu je povolený jeden liter alkoholu a dva balíčky cigariet. Mnohí si preto berú so sebou nefajčiarov a abstinentov, aby im preniesli cez hranicu tovar. Z tejto príčiny sa na Ukrajine ocitol aj Dušan Janovský: „Nekúpil som si nič, lebo ma nič neoslovilo, podľa mňa tu nie je nič, ale keďže nepijem a nefajčím, aspoň som preniesol čo-to kamarátovi.“
Ľudí Ukrajina ešte stále neomrzela. Prioritou sú cigarety a alkohol, lacné náterové farby, poštové schránky, ale tiež prášky na pranie, potraviny a údajne značkové oblečenie.
Na Ukrajinu pešo už 6 rokov
Hranicu tu v roku 1945 vytvorili tak, že rozdelili dovtedy prepojené žijúce časti dediny. Presne 23. 12. 2005 sa slávnostne otvoril hraničný priechod vo Veľkých Slemenciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín