Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Za jasle zaplatia v Trebišove o sto eur viac

Mesto Trebišov zvyšuje od nového roka poplatok za dieťa umiestnené v mestských jasliach na viac ako 2,5-násobok. Viacerí rodičia sú z rozhodnutia samosprávy rozhorčení.

Poplatok za jasle stúpne v Trebišove až o 100 eur mesačne. Niektoré mamičky radšej ostanú s deťmi doma.Poplatok za jasle stúpne v Trebišove až o 100 eur mesačne. Niektoré mamičky radšej ostanú s deťmi doma. (Zdroj: rom)

Mamičky budú musieť po novom nechať mesačne v jasliach takmer celý rodičovský príspevok.

TREBIŠOV. V Trebišove sa nachádzajú jediné jasle. Ich zriaďovateľom je miestna samospráva. Pre mnohých zamestnaných rodičov sú tak jedinou alternatívou, kde môžu nechať svoje dieťa, keď sú v práci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto viacerých zarazilo, že mesto Trebišov od budúceho roka 2012 zvyšuje poplatok za umiestnenie dieťaťa v mestských jasliach až o takmer 100 eur.

Doteraz platili Trebišovčania za dieťa 66 eur mesačne. Od januára budú platiť až 164 eur. Suma pritom ešte nezahŕňa poplatok za stravu. Niektorí rodičia sa už rozhodli, že od januára vyberú dieťa z jaslí a zostanú s ním radšej doma.

SkryťVypnúť reklamu

Samospráva svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že výška súčasného poplatku nepostačuje na pokrytie miezd, odvodov pre zamestnancov a prevádzku jaslí.

Rodičia: Je to veľmi veľa

V mestských jasliach má svojho 15–mesačného synčeka aj Antónia Bandoľová. Hovorí, že po dramatickom zvýšení poplatku svoje dieťa vyberá z jaslí.

“Zostanem s ním doma. Musím sa vzdať práce,“ konštatuje mamička. Dodáva, že pri nízkej mzde a vysokom poplatku za jasle sa jej už neoplatí chodiť do práce.

Mrzí ju to o to viac, že prácu si našla len v novembri. „V tomto regióne sa zamestnať nie je ľahké. Malého nemám s kým nechať doma, lebo obidvaja moji rodičia pracujú. Manžel je živnostník. Tak zostanem s malým doma, až kým nepôjde do škôlky,“ dodala Antónia Bandoľová.

SkryťVypnúť reklamu

Extrémne zvýšenie poplatku sa nepozdáva ani Milanovi Kudrecovi, ktorý má v jasliach svojho 2,5-ročného syna.

“Je to dosť. Každý nadáva. Ale my nemáme na výber. Napriek vyššiemu poplatku malého necháme v jasliach. Je to zložité,“ povedal Kudrec.

Dodal, že starí rodičia sú v zahraničí a on s manželkou pracuje. V meste nie sú iné jasle a neznámym opatrovateľkám veľmi nedôveruje. Napriek tomu, že syna necháva v jasliach naďalej, poplatok považuje za prehnaný.

“Je to veľmi veľa. Ak zoberiem ešte do úvahy, že niekedy je dieťa aj dva týždne doma, lebo je choré a poplatok za jasle musíme zaplatiť,“ povedal.

Mesto: Peniaze sú na vykrytie nákladov

Prednosta Mestského úradu v Trebišove Július Selecký potvrdil, že samospráva zvyšuje poplatok zo súčasných 66 eur na 164. Vysvetlil, že hlavným dôvodom je pokrytie prevádzkových nákladov detských jaslí.

SkryťVypnúť reklamu

“Naposledy sa zvyšoval poplatok za jasle v roku 2007. Suma 66 eur nepostačuje ani na pokrytie miezd a odvodov pre zamestnancov jaslí, nieto na celú prevádzku. Peniaze budú použité výhradne v detských jasliach na pokrytie prevádzkových nákladov,“ uviedol prednosta.

V súčasnosti navštevuje detské jasle 27 detí. Samospráva sa neobáva, že by po zvýšení poplatku došlo k nezáujmu rodičov umiestniť deti do mestských jaslí.

“Mesto eviduje nevybavené žiadosti o umiestnenie detí v detských jasliach,“ uzavrel prednosta.

Koľko stoja jasle v iných mestách

Michalovce: mestské jasle. Poplatok – 1,52 eura/deň, cca 30 eur/priemerný mesiac

V roku 2012 sa nechystajú poplatky zvyšovať.

Rožňava: V súkromných jasliach Slniečko sa mesačná platba pre trvalý pobyt dieťaťa počas pracovných dní pohybuje v aktuálnej výške rodičovského príspevku, teda 190 eur.

Poprad: Na starostlivosť o dieťa v jasliach prispieva rodič sumou 40 eur mesačne, okrem toho platí za celodennú stravu 1,27 eura.

Levoča: mesačný paušálny poplatok je 123 eur plus denný poplatok za ošetrovanie a stravu 1, 80 eura.

Spišská Nová Ves: mesačný poplatok 33 eur pre deti od 6 mesiacov do 2 rokov, mesačný poplatok 99 eur pre deti od 2 do 3 rokov.

ope, jak, mel, kar

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu