Veľkí priatelia Slovenska, nemeckí manželia Brauschovci, získali za svoju charitatívnu činnosť Európsku ľaliu. Cenu Únie pre Európu v kategórii občianska angažovanosť im odovzdali 26. novembra v Berlíne. Manželia pomáhajú postihnutým ľuďom z východného Slovenska.
BERLÍN/MICHALOVCE. Veľvyslanec SR v Nemecku Igor Slobodník vyzdvihol dobrovoľníctvo nemeckých manželov. „Myslím, že myšlienka pomáhať je im vlastná a Slovensko ich očarilo svojou krásou.“
Manželia sa dlhoročne venujú partnerstvu škôl zo Severného Porýnia-Westfálska a Košického kraja.
Zásluhou manželov Brauschovcov sa už piaty rok zúčastňuje asi 20 postihnutých mladistvých z Košíc a Michaloviec na medzinárodnom podujatí s názvom Tag der Begegnung (Deň stretnutia) v archeologickom parku Xanten.
de o najväčšie podujatie svojho druhu v Nemecku, kedy sa stretajú postihnutí mladí ľudia so zdravými. Pomoc manželov Brauschovcov prekračuje podporu integrácie postihnutej mládeže.
„V minulosti organizovali zbierku na opravu povodňou poškodenej školskej budovy v Kysaku, darovali hasičské auto obci Medzev, či pomáhali pri zakladaní prvého detského centra pre slabozrakých v Košiciach,“ uviedol Slobodník.
Behúnová: sú to ľudia s dobrým srdcom
Slovami chvály na nemeckých manželov nešetrí ani Marianna Behúnová, riaditeľka Spojenej školy internátnej v Michalovciach. „Sú to ľudia s dobrým srdcom, ktorí pomáhajú našim školám a bez nich by sme sa nikde nedostali. Brauschovci sú vysokovzdelaní a humánni ľudia, ktorí majú cit k deťom.“
Mentálne postihnutí žiaci michalovskej školy sa spoločne s telesne postihnutými Košičanmi zúčastňujú medzinárodného podujatia v Xantene. „Naši žiaci majú vďaka Brauschovcom možnosť bezplatne vycestovať na tento pobyt do zahraničia. Inak by sa tam nedostali,“ uviedla riaditeľka.
Michalovská škola spolupracuje s nemeckými manželmi už päť rokov. „Predstavitelia spolku k nám prichádzajú, spoznávajú našu krajinu, kultúru a pamiatky. To isté platí aj o nás, spoznali sme Xanten, Kolín a ich pamiatky,“ uviedla Behúnová.
FAKTY: Kto sú Roswitha a Klaus Brauschovci
- Angažovanosť Klausa Brauscha v prospech Slovenska trvá už niekoľko desaťročí. Stál pri založení družby miest Košíc a Wuppertalu, ktorá sa od roku 1980 vyvinula na jeden z najaktívnejších vzťahov medzi slovenským a nemeckým mestom.
- Od roku 2005 je predsedom spolku Priateľov Košíc, ktorý je zameraný na pomoc oblasti v okolí Košíc a funguje paralelne s partnerstvom oboch miest.
- Vďaka aktivite nemeckého manželského páru sa každoročne dvadsať mladých postihnutých ľudí z Košíc a Michaloviec, zúčastňuje na medzinárodnom stretnutí s rovnako znevýhodnenými, ako aj zdravými rovesníkmi z Európy v Xantene.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín