Maratón s medzinárodnou účasťou

V piatok 25. novembra Atletický klub Michalovce pod patronátom Mestského úradu v Michalovciach a Domu Matice slovenskej zorganizoval 19. ročník Matičného behu „O štít mesta Michalovce“.

MICHALOVCE. Za bežeckými pretekmi pricestovali aj cudzinci. Poliaci si odniesli päť medailí, Ukrajina štyri a Maďari jednu. Víťazi si našli darčeky priamo pod vianočným stromčekom na námestí. Bežcov odštartoval primátor mesta Michaloviec Viliam Zahorčák. Súťažilo sa v šiestich kategóriách. Päťdesiatšesť otužilých bežcov povzbudzovali v mrazivom počasí diváci.

Beh má symboliku

Tradičné bežecké podujatie je každoročne na počesť oslobodenia Michaloviec. „Je to drobná ukážka toho, čo mali možnosť zažiť tí, ktorí v tom období žili a snažili sa o oslobodenie mesta,“ hovorí Benjamín Bančej, zástupca primátora mesta Michalovce. Pokračuje, že zažili možno ešte horšie poveternostné podmienky ako súčasní bežci. ,,V roku 1944 bolo v Michalovciach sychravo, rozliaty Laborec, vojaci dostávali paľbu guliek, niektorí sa utopili.“ Pre ľudí ma byť beh symbolickou spomienkou na oslobodenie mesta a množstvo vyhasnutých životov. Bančej, riaditeľ pretekov priznáva, že on sám odbehol v minulosti asi šesť ročníkov. „Každý, kto zabehne, prispeje k dobrej atmosfére.“

Vyhral Ukrajinec

Otvorených pretekov sa mohol zúčastniť ktokoľvek, a tak víťazné stupienky obsadili najmä cudzinci. Po desiatich veľkých okruhoch dobehol do cieľa 28-ročný Eduard Hapak s časom 39 minút a 14 sekúnd. Rekord Bohdana Krupu z roku 1996 tak ostal neprekonaný (31 minút a 52 sekúnd). Druhým bol 43-ročný Orest Babiak, ktorý vyhral prvé miesto v kategórii mužov nad 40 rokov. V kategórii nad 50 rokov dobehol prvý Štefan Rácz z Kysaku a za ním Užhorod, Uliy Ronai. Po slovensky nerozumel nič. „Každý deň behám 10-15 kilometrov, pretože ma to baví. Ráno chodím behať a celý deň pracujem,“ prezradil Ukrajinec. Zygmunt Lyžnicki zvíťazil v kategórii nad 60 rokov. Ukrajina si odniesla prvenstvo aj v kategórii žien do 34 rokov. Postarala sa o to Natalyia Malaya. Po druhé miesto si dobehla Sabina Wydra z Poľska. Rovnaké časy mali košické víťazky nad 35 rokov Alžbeta Tiszová a Erika Billá. V osobitnej kategórii z piatich bežcov Michaloviec sa stal víťazom Michal Volovár. Pretekov sa zúčastnil aj 72 ročný Jozef Lipovský, exprimátor Stražského: „Trénujem skoro každý deň, prestal som behať, keď som bol vo funkcii primátora, teraz som na dôchodku, tak mám čas.“ Víťazné stupienky boli umiestnené pod čerstvo postaveným vianočným stromčekom. Maratónski víťazi si pod ním našli materiálne a finančné ceny. Všetci bežci boli pozvaní na večeru do reštaurácie. Chladné chvíle spríjemňoval ľuďom aj horúci čaj podávaný priamo na námestí.

Malí bežci diskvalifikovaní

Pred veľkými pretekmi sa o 14. hodine uskutočnili preteky o Štít mesta v mladšej kategórii. Okolo 140 detí súťažilo v ôsmich kategóriách. Mladší atléti prišli až zo základných škôl z Košíc. „Chodíme tu stále, aj vyhrávam,“ povedal M. Hrabčák, ktorý sa umiestnil prvý. Zima mu vôbec neprekážala. Tri pretekárky boli diskvalifikované, pretože si skrátili trať. ,,Nie je dôležité dobehnúť prvý, ale aj dodržať vyznačenú trať,“ upozornil viceprimátor mesta. Po oprave rozhodcami sa na prvom mieste umiestnila Simona Švajková z IV. ZŠ v Michalovciach. ,,Nie je to pekné, že podvádzali, ale vďaka tomu som prvá.“ Domov si odniesli pamätné medaily a diplomy.