Pod drobnohľad si ich berie mestská poslankyňa a členky Únie žien Slovenska. Negatívnych skúseností a podozrivých zistení majú o nich veľa a žiadajú zmenu legislatívy.
HUMENNÉ. Mestská poslankyňa Anna Capová (HZDS), predsedníčka krajskej organizácie Únie žien v Prešove verejne vyzvala Humenčanov, aby nedávali peniaze na neznáme verejné zbierky na onkológiu.
Podľa Capovej sa v Humennom rozmohli verejné zbierky na onkológiu, o ktorých nikto neinformuje cez médiá a nevedia o nich ani onkológovia či združenia onkologických pacientov.
„Do mesta prichádzajú s pokladničkami neznámi ľudia hlavne zo západného Slovenska a vyberajú peniaze na detskú onkológiu,“ povedala.
Spochybnila, či sa všetky vyzbierané peniaze dostanú k pacientom. „Mnohé občianske združenia (OZ), neinvestičné fondy, ktoré v Humennom zbierali, sú pre onkologické oddelenia na Slovensku, združenia pacientov, či pre známe charitatívne nadácie neznáme,“ zdôraznila.
Nedávajte peniaze cudzím
Capová vyzvala k ostražitosti a kontrole mestskú políciu. Humenčanov upozorňuje, aby neznámym ľuďom svoje peniaze nedávali. Členky tunajšej organizácie Únie žien striehnu v uliciach na pochybné osoby s pokladničkami.
„Hoci im kladú legitímne otázky, sú drzé a zavádzajú. Keď sme na nich zavolali televíziu, pred redaktorkou a kameramanom utekali. Chová sa takto čestný bezúhonný dobrovoľník?“ povedala Capová. Chce sprísnenie zákonov tak, aby úplne zmizol priestor pre prípadných špekulantov.
Jedna zbierka sa skončila neúspechom
Minulý týždeň vyberala peniaze od okoloidúcich neznáma žena pred poštou. Mala pri sebe povolenie na zbierku. Ako sme zistili, zastupovala OZ Štastný úsmev.
Ministerstvo vnútra potvrdilo, že OZ Šťastný úsmev má povolenú verejnú zbierku na rok 2011 v období od 1. marca do 31. decembra 2011.
Emília Kočišová z ministerstva uviedla, že verejná zbierka tohto združenia v roku 2009 bola neúspešná a skončila sa bez čistého výnosu. Ďalšia, v roku 2010, mala čistý výnos 4 298 eur: „Na verejnoprospešný účel boli spolu použité prostriedky vo výške 4 200 eur.“
Prerozdelili ho medzi fyzické osoby podľa darovacej zmluvy. Každej osobe v rovnakej sume 600 eur. Boli zo Želiezoviec, Dubníka, Rimavských Janoviec, Obýc. Sumu 1 800 eur dali Klinike detskej hematológie a onkológie v Bratislave.
Mesto sprísni kontrolu
Vyberačmi peňazí sa zaoberá aj magistrát. Hovorkyňa mestského úradu Slavěna Vorobeľová potvrdila, že ak sa mestským policajtom dobrovoľníci preukážu povolením z ministerstva vnútra o verejnej zbierke, nemajú dôvod vykázať ich z ulice.
Mesto ale pripravuje usmernenie pre mestskú políciu, podľa ktorého budú pristupovať k dobrovoľníkom prísnejšie. „V prípade podozrenia budú mestskí policajti kontaktovať Obvodný úrad v Humennom a štátnych policajtov,“ povedala.
NÁZORY: Ľudia prestávajú veriť
- Viera Kanalášová, Humenné, vychovávateľka: „Prispievam do takých zbierok, ktoré vidím na ulici. Niekedy mám pochybnosti, či sa dostanú peniaze tam, kam treba. V poslednej dobe som sa rozhodla prispievať šekom, napríklad na detskú onkológiu. Keď vidím predávať časopis Nota Bene, vtedy prispejem. Často vidím stáť dobrovoľníkov pred poštou. Dosť často sa menia. Vizitka sa dá vyrobiť. Podľa mňa je to nedôveryhodné.“
- Lenka Jarošová, Humenné, vedúca oddelenia elektra: „Ja som dobrovoľníkom na onkológiu vždy prispela. Nikdy som neodmietla. Potom, čo som videla v televízii reportáž o podozrivých zbierkach, neviem, čo si mám o tom myslieť. Netuším, či je pravda alebo nie, že všetky vyzbierané peniaze dajú tam, kam tvrdia.“
jo, kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín