Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Generátor na výrobu energie má poháňať palivo získané po chemickej úprave plastov. Trebišovčania sa obávajú znečistenia ovzdušia. Firma ubezpečuje, že prevádzka nebude zdraviu škodlivá.
TREBIŠOV. Už vyše tisíc Trebišovčanov sa podpísalo pod petíciu, ktorou chcú zabrániť spaľovaniu látky, ktorá vzniká po chemickej úprave plastov a má slúžiť na pohon generátora vyrábajúceho elektrinu.
Palivo má využívať kogeneračná jednotka, ktorú prevádzkuje súkromná firma K&V, s. r. o. Je umiestnená v prenajatej mestskej budove, v kotolni areálu vodných športov na Moyzesovej ulici.
Generátor mal pôvodne spaľovať motorovú naftu. Firma požiadala úrady o zmenu paliva.
Kogeneračná jednotka využívajúca naftu bola v skúšobnej prevádzke od februára do augusta. O pár týždňov by mala využívať palivo, ktoré sa vyrába z plastov. Obyvatelia okolitých bytoviek a domov sa zmeny paliva obávajú.
Ďalším problémom je podľa obyvateľov hluk, ktorý spôsobuje prevádzka tohto zariadenia.
Primátor: O palive nerozhoduje mesto
Primátor Marián Kolesár (nez.) uviedol, že prenájom mestských priestorov a umiestnenie kogeneračnej jednotky schválil súkromnej firme ešte prechádzajúci primátor.
„Majiteľ deklaroval, že by mal spaľovať palivo, ktoré pochádza z plastov, ale ktoré má certifikáty. Pokiaľ bude mať príslušné certifikáty, že nie je zdraviu škodlivé a úrad životného prostredia sa vyjadrí, že toto palivo je možné spaľovať, mesto Trebišov nemá páky na to, aby to nepovolilo. Táto kompetencia prislúcha úradu životného prostredia.“
Rudolf Vachaľ zo spoločnosti K&V uviedol, že majú potrebné protokoly o skúškach tohto paliva a odborné posudky.
Trebišovčania sa podľa neho preto nemusia obávať o svoje zdravie. Zdôraznil, že nejde o spaľovanie plastov, palivo sa dá vraj prirovnať k syntetickej nafte.
Rozhodnú kontrolné merania
Definitívne rozhodnutie o prevádzkovaní bude závisieť od stanovísk Obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Trebišove a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Prednosta OÚŽP Ján Stahorský vysvetlil, že preveria, či technológia spĺňa podmienky vypúšťania emisií do ovzdušia.
Firma podľa neho predložila všetky potrebné certifikáty. Úrad preto povolil trojmesačnú skúšobnú dobu s tým, že počas nej vykoná akreditovaná skúšobňa kontrolné merania emisií. Ak by prekročovali povolené limity, úrad nariadi zastavenie prevádzky.
Názory
Problémom je palivo
“Nie je prijateľné, aby niečo také fungovalo v centre mesta, kde je nablízku obytná zóna, lesopark, areál vodných športov, materská a základná škola. Všetko to bude mať dopad na okolie. Nikto nevedel, čo sa tam prevádzkuje a s akým palivom. Petíciou chceme dosiahnuť, aby sa to dostalo do povedomia ľudí. Aby vyjadrili svoj názor, či sú spokojní, aby mesto také niečo sprevádzkovalo a dalo to na prenájom,“ povedal predseda petičného výboru Oto Šoltés.
Poslanec Miroslav Halapin (SDKÚ-DS) uviedol: “Petícia nie je o tom, aby kogeneračná jednotka neexistovala, lebo spĺňa svoj účel. Problém je, že sa tam má spaľovať olej, ktorý vzniká pri degradácii plastov. V štandardných podmienkach sa spaľuje buď plyn, repkový olej alebo motorová nafta, ktorá má tiež splodiny, ale nie je natoľko škodlivá. Nám ide o to, aby sa tu nespaľovali odpady z plastov.“
mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín