Do budúcnosti majú jej zamestnanci smelé plány. Radi by sa stali vzdelávacím, informačným a výskumným strediskom v oblasti astronómie a prírodných vied.
MICHALOVCE. Na základe návrhu pléna vtedajšieho ONV bola 1.decembra 1981 zriadená príspevková organizácia pod názvom Okresná ľudová hvezdáreň so sídlom v Michalovciach.
„Úlohou hvezdárne bolo oboznamovať verejnosť s vedeckými poznatkami, podieľať sa na popularizácii astronómie a formovaní pozitívneho vzťahu k vede,“ uviedla riaditeľka michalovskej hvezdárne Gabriela Kramáreková.
Nasťahovali sa do Moussonovho domu
Hvezdáreň odštartovala svoju činnosť najskôr v provizórnych priestoroch na Námestí osloboditeľov, kde mala k dispozícii len pracovne pre zamestnancov. Prednášky a podujatia vykonávala priamo u objednávateľa, alebo v prednáškových sálach mesta a okresu. Ale aj hvezdárni svitlo na lepšie časy.
„Neskôr sa rozhodlo, že sa hvezdárni odovzdá do správy budova Moussonovho domu. Do zrekonštruovaných priestorov sa pracovníci hvezdárne nasťahovali 1. januára 1986. Neskôr boli dokončené aj kupoly a začalo sa s pozorovaním pre verejnosť i s odbornými pozorovaniami,“ vysvetlila Kramáreková.
V osemdesiatych rokoch v organizácii pribúdali prístroje – optika i premietacia technika. Vyrábali sa diafónové pásma a vydávali sa písomné metodické materiály. Aj záujem verejnosti bol veľký. „Spolupráca s astronomickými krúžkami, ktoré nechýbali v žiadnej škole, bola na dobrej úrovni.“
Hvezdáreň prilákala takmer 300-tisíc ľudí
Po roku 1990 sa v hvezdárni udialo niekoľko zmien. Jej zriaďovateľmi boli postupne Ministerstvo kultúry SR, Zemplínske kultúrne centrum, Krajský úrad a nakoniec Košický samosprávny kraj. Značne sa znížil počet zamestnancov.
„Činnosť hvezdárne napriek tomu neustávala a pribudlo aj nové technické vybavenie v posluchárni, nové vozidlo a výpočtová technika,“ uviedla riaditeľka.
V súčasnosti nevyzerá budova hvezdárne veľmi vábne. „Od roku 1992 nebol urobený na budove žiadny opravný zásah pre finančný nedostatok, čo sa prejavuje aj schátraným vzhľadom,“ vysvetlila Kramáreková.
Napriek podmienkam, ktoré nie sú ideálne, dokázala hvezdáreň prilákať takmer 300-tisíc návštevníkov. „Od začiatku svojho pôsobenia do konca roka 2010 zorganizovala hvezdáreň 6 935 podujatí pre 298 255 návštevníkov. Z toho vychádza ročný priemer 239 podujatí a 10 285 účastníkov.“
Majú smelé plány do budúcnosti
Hvezdáreň v súčasnosti ponúka množstvo aktivít pre záujemcov. Ide o veľkoplošnú projekciu videoprogramov z oblasti astronómie, kozmonautiky, ekológie a prírodných vied, večerné pozorovanie oblohy, pozorovanie fotosféry Slnka za jasného dňa, prednášky pre verejnosť, besedy, výstavy, tábory, rôzne súťaže pre školákov a omnoho viac.
Vedenie hvezdárne má smelé plány do budúcnosti. „Radi by sme sa stali vzdelávacím, informačným a výskumným strediskom v oblasti astronómie a prírodných vied.“
Tento cieľ však nemôžu splniť bez základného predpokladu – funkčnej budovy. „Budova nutne potrebuje celkovú rekonštrukciu. Preto je potrebné zabezpečiť finančné prostriedky na opravu budovy Hvezdárne v Michalovciach,“ uzavrela Kramáreková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín