Lesy SR, š. p., tvrdia, že ťažia drevo, ktoré znehodnotili minuloročné povodne.
TREBIŠOV. Na masívny výrub stromov, ktorý už niekoľko týždňov prebieha v Bučovom lese v katastri mesta Trebišov, upozornili obyvatelia mesta na verejnom zhromaždení.
Hoci časť lesa patrí mestu, samospráva tvrdí, že výrub prebieha v časti, ktorú spravujú Lesy SR, š. p. Lesníci argumentujú, že výrub je nevyhnutný, pretože pre dlhodobé zamokrenie začali stromy odumierať.
Mesto: My náš les nerúbeme
Vedúci oddelenia výstavby a majetku Mestského úradu v Trebišove Ľubomír Princík vysvetlil, že vo vlastníctve mesta je 2,2 hektára Bučovho lesa. Rozprestiera sa severne od Paričova.
„Zvyšok Bučovho lesa, znamená od Trnávky až po Ondavu, patrí Lesom Slovenskej republiky. Ťažbu tam uskutočňujú Lesy SR, nie mesto. Majú svoj hospodársky plán, podľa ktorého postupujú a teraz ťažia tú kalamitu. Tie vyschnuté stromy. Na niektorých miestach bol jeden strom vedľa druhého, čiže to sú ako holoruby. My sme im dali podmienku. Hoci to nie je náš les, v časti od Trnávky po Kopaný jarok budú ťažiť len prebierkovo. Čiže len ten strom, ktorý je vyschnutý. Nesmú používať ťažkými mechanizmami naše cesty, ktoré v minulosti vybudovalo mesto. Asfaltové chodníky a všetky chodníky musia dať do pôvodného stavu,“ uviedol Princík.
Dodal, že mesto upozornilo Lesy SR, aby v lese urobili niektoré nevyhnutné úpravy. „Jarky sú už zanesené, čiže voda z toho lesa sa neodvádza, potom nečudo, že ten les vymokne,“ povedal Princík.
Lesníci: Stromy začali odumierať
Hovorca štátneho podniku Lesy SR Vlastimil Rezek vysvetlil, že Lesy SR – Odštepný závod Sobrance spracováva v uvedenej lokalite náhodné ťažby v zmysle zákona o lesoch.
„Ide o povolený výrub kalamitou postihnutých porastov najmä jaseňa, ktorý začal odumierať pre dlhodobé zamokrenie spôsobené záplavami v roku 2010,“ uviedol Rezek.
Spresnil, že ťažba sa začala až po kontrole poškodenia zo strany Lesníckej ochranárskej služby z Národného lesníckeho centra Zvolen, terénnej pochôdzky za účasti mesta Trebišov, Správy CHKO Latorica a Obvodného lesného úradu (OLÚ) Michalovce a následne po schválení harmonogramu na spracovanie kalamity OLÚ v Michalovciach.
Dodal, že približne päť percent vyrúbaných porastov tvorí dub a topoľ, 95 percenta je jaseň. „Spolu ide o približne 2 800 m3 dreva,“ spresnil hovorca.
Vyťažená drevná hmota je zaradená do systému obchodovania s drevom v rámci OZ Sobrance v zmysle všeobecne záväzných interných predpisov Lesov SR.
Vysadia nové stromy
Rezek vysvetlil, že vyrúbané stromy nahradia novými. „Samozrejme, počítame s opätovným zalesnením kalamitných plôch vhodnými drevinami – dub letný, jelša a podobne. Podľa zákona má správca lesa na zalesnenie dva roky. V budúcom roku plánujeme zasadiť nové stromčeky približne na polovici dotknutých plôch, to znamená asi na troch hektároch,“ uzavrel Vlastimil Rezek
„Drevná“ cykloturistika
Trebišovčania upozornili, že okrem štátneho podniku si odnášajú vo veľkom drevo z lesa aj obyvatelia z osady na Ulici Ivana Krasku. Odvtedy, čo tam prebieha výrub, sú tam nájazdy Rómov.
Drevo si odnášajú v kárach, detských kočíkoch a na bicykloch. Osadníci tvrdia, že drevo nekradnú, ale len zbierajú konáre, ktoré lesníci nepozbierajú. „Oni tam chodia len na dober konárov, ktoré lesy neodvezú,“ uviedol Princík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín