Tento rok bol však preň zlomový.
HUMENNÉ. Súsošie osadili pred rokmi zamestnanci Vihorlatského múzea „na priedomie“, pred plot skanzenu. Starček a starenka z kameňa sedeli presne tak, ako je zvykom v regióne Zemplín.
Kamenná dvojica doplatila na to, že má plot areálu za chrbtom. Soche starčeka neznámi vandali ešte v máji odbili kus tváre. Hoci sa zamestnanci múzea snažili tvár zachrániť počas leta, v jeseni sa stalo to, čoho sa najviac obávali. Soche neznámi vandali odbili celú tvár.
„Súsošie je z novohradského kameňa, ktorý má špecifickú rôznorodú štruktúru. Pravdepodobne aj to je príčinou, že odpadla taká veľká časť,“ povedal riaditeľ Vihorlatského múzea Vasiľ Fedič.
Súsošie v zime opraviť nemôžu. Zabalia to, aby sa nerozpadlo a prenesú do vnútra areálu.
Nutná renovácia
„Vyhlásili sme výzvu na predloženie cenovej ponuky na zreštaurovanie súsošia. Po očistení a zreštaurovaní ho umiestnime na vhodnom mieste v areáli tak, aby bolo orientované na južnú stranu a aby bolo viditeľné z chodníka pod skanzenom,“ povedal Fedič s tým, že by to chceli stihnúť do májových Dní múzeí.
V skanzene tento rok dokončili rekonštrukciu troch objektov. Zamerali sa pri nej na výmenu krovov, pôjdov a úplnú rekonštrukciu striech. Podarilo sa im zrekonštruovať oboroh-senník, ktorý je typickou stavbou Rusínov-Lemkov.
Momentálne v kaštieli prebieha prvá etapa rekonštrukcie vzácnej izby uhorských kráľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín