Skalka, jazierko, gotický kostolík, 150-ročný stĺp a zbierka kaktusov. Toto všetko môžete nájsť na mieste, kde by ste to nikdy nečakali.
MICHALOVCE. Všetky zaujímavosti, ktoré môžu čakajúci vidieť, sa zrodili v hlavách zamestnancov a aj ich realizácia bola vždy v ich réžii. Aj keď už na stanici nepracujú, na svoje výtvory sú právom hrdí.
Už pri príchode k michalovskej železničnej stanici zaujme obelisk, ktorý sa nachádza na trávnatej ploche v jej bezprostrednej blízkosti. Autorom je železničiar Peter Kramárek.
Po vstupe do budovy ihneď udrie do očí liatinový stĺp v hale stanice. „Liatinový stĺp sme preniesli zo starej budovy bývalej železničnej stanice. Zohnal som chlapov, dali sme stĺp dolu, vybavili sme stavebné povolenie, splnili všetky podmienky a umiestnili sme ho dovnútra novej budovy,“ opísal priebeh bývalý prednosta stanice Kamil Kočiško.
Pri stĺpe je umiestnená aj pamätná tabuľa. Stĺp má 150 rokov a podľa slov Kočiška má svoju historickú hodnotu a zaslúžil si, aby ho zachránili.
Staničná zbierka kaktusov zaujme hlavne pestovateľov
Na ďalšom podlaží stanice je umiestnená zaujímavosť, ktorá poteší hlavne pestovateľov, ale môže zaujať každého. Nachádza sa tam rozsiahla zbierka kaktusov.
„Hala v hornej časti stanice je presvetlená a vykurovaná, takže kaktusy tam majú optimálne podmienky. Na voľnom priestranstve, ktoré tam bolo, mi nepasovalo nič iné ako kaktusy,“ povedal Kočiško.
Inšpiroval sa v košickej botanickej záhrade, kde majú skleník venovaný práve kaktusom. „Postupne som nakupoval kaktusy, nejaké nám venovali ľudia. Sú tam niektoré veľmi pekné kusy.“
Bývalý prednosta mal pri vytváraní tejto zbierky jasný cieľ. „Chceli sme, aby stanica neplnila len účel, na ktorý je určená. Ľudia si tu rozšíria obzory a môžu zmysluplne stráviť čas, ktorý im ostáva do odchodu vlaku,“ uviedol.
Miniatúra kostola je ozdobou stanice
Ani pri čakaní na nástupisku sa nemusia ľudia nudiť. Zamestnanci tu vytvorili skalku, jazierko a krásnu miniatúru gotického kostolíka.
„Ten priestor bol podľa môjho názoru prázdny, tak ma napadlo, že ho nejako ozvláštnime. Navozili sme skaly, sú tam bonsaje a k tomu nám zapasovala tá kamenná miniatúra. Ja som to naprojektoval a kolega Norovský sa ujal samotnej výstavby. Detaily dorobil ďalší kolega Peter Kramárek,“ povedal bývalý prednosta.
Výsledná miniatúra nie je replikou žiadnej konkrétnej stavby. „Vychádzalo sa len zo vzoru stredovekého anglického gotického kostola. Ide o dvojvežovú jednoloďovú koncepciu, kde veže nie sú zastrešené, tak ako aj pri množstve reálnych kostolov. Vnútri je dokonca aj osvetlenie.“
Kostolík má u cestujúcich veľký úspech. „Ľudia sa pri kostolíku zastavujú, fotia sa. Určite ich zaujal,“ povedal hrdo Kočiško. Tieto zaujímavosti sú ozdobou michalovskej stanice od roku 2004.
Kamienky na stavbu hľadal medzi koľajnicami
Hlavnú zásluhu na stavbe miniatúry kostolíka má bývalý zamestnanec železníc Peter Norovský z Pozdišoviec.
„Ja som murár, tak som sa na to podujal. Staval som to od jari do jesene. Pokiaľ nebolo roboty počas dennej zmeny, tak som pracoval na kostolíku. Robil som to postupne, lebo naraz by sa to aj tak nedalo. Jedna časť musela zatuhnúť a až tak som sa mohol pustiť do ďalšej,“ spomína na výstavbu.
Materiál získaval zaujímavým spôsobom. „Hľadal som na to vhodné kamene pomedzi koľajnice. Na rohy alebo okolo oblokov som musel nájsť kamienky, ktoré mi tam presne zapasujú,“ opísal.
Počas práce sa tiež stretol s množstvom pozitívnych ohlasov zo strany cestujúcich. „Dokonca jedného pána z Čiech to zaujalo natoľko, že si vypýtal plán stavby. Je to atrakcia železničnej stanice,“ povedal Norovský.
Pripravuje ďalšiu ministavbu
Pán Norovský je od roku 2008 na invalidnom dôchodku, no ani doma nezaháľa. Chystá sa postaviť ďalšiu miniatúru stavby.
„Mám pripravené niečo, čo by som chcel postaviť aj doma, ale žena ma odhovára. Malo by to byť niečo na spôsob Trenčianskeho hradu alebo niečo podobné. To by už bolo väčšie a stavba by trvala dlhšie,“ uzavrel rozprávanie.
Asi najobletovanejšou atrakciou stanice je malý kostolík na nástupisku. „Je to veľmi zaujímavá stavba. Obdivujem tých ľudí, čo si s tým dali takú námahu,“ uviedol Karol.
Ľudia sa pri kostolíku fotografujú, obzerajú detaily a niektorí hľadajú poklad. V blízkosti kostolíka je totiž umiestnená skrýša, ktorú hľadajú ľudia hrajúci hru geocaching.
Skrýše sa umiestňujú po celom svete na zaujímavých miestach. Aj to je dôkazom, že kostolík zaujal. „Hľadači tam chodia často, dokonca sme ich niekedy aj navádzali,“ povedal s úsmevom Kočiško.
Ingrid Babincovú sme zastihli pri prezeraní kaktusov. „Sama sa pestovaniu kaktusov venujem. Tu na stanici majú veľmi peknú zbierku. Niektoré kúsky by som chcela mať doma.“ Zhodnotila, že nájsť niečo také na železničnej stanici je nezvyčajné. „Ešte som sa s tým nestretla. Je to naozaj krásne,“ povedala.
Peter Norovský pri práci. Kostolík staval od jari do jesene. Foto: Kamil Kočiško
Zbierka kaktusov. Zaujme najmä pestovateľov. Foto: Kamil Kočiško
Obelisk pred stanicou. Autorom je ďalší železničiar Peter Kramárek. Foto: ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín