TREBIŠOV. Mesto sa ocitlo v nezávideniahodnej situácii. Na definitívne ukončenie dlhoročnej kauzy a vyrovnanie dlhu o sume 2,5 milióna eur sa bude musieť rozlúčiť buď s niektorými športoviskami, budovami v centre mesta, alebo tepelným hospodárstvom.
Poslanci nedávno zaradili do zoznamu majetku určeného na predaj viacero lukratívnych nehnuteľností. Sú medzi nimi napríklad zimný štadión, športová hala, budova autobusovej stanice, kúpalisko s pozemkami, dom služieb a ďalšie.
Samospráva pripustila, že pravdepodobne dôjde k predaju tepelného hospodárstva. Obyvatelia mesta sa obávajú, že po jeho predaji stúpne cena tepla.
Trebišovčanov informovali na zhromaždení
Na verejné zhromaždenie s vedením mesta prišlo v pondelok podvečer na mestský úrad približne 120 Trebišovčanov. Mesto ich detailne informovalo o kauze Lanos.
Po prehratom súdnom spore musí samospráva zaplatiť spoločnostiam HOUSES s.r.o. Bratislava a SPV Finance II, s.r.o. Bratislava dohromady 2,5 milióna eur.
Aby mesto zabránilo nútenej správe a exekúciám poslanci nedávno schválili s bratislavskými spoločnosťami dohodu o urovnaní. Z nej vyplýva, že mesto musí zaplatiť svoj dlh najneskôr do dvoch rokov. Samospráva získa peniaze pravdepodobne predajom tepelného hospodárstva.
“Pravdepodobne bez predaja tepelného hospodárstva to nepôjde,“ uviedol na zhromaždení primátor Marián Kolesár (NEKA). “Ak príde záujemca, ktorý bude ochotný zaplatiť dostatočnú sumu, tak mesto je pripravené tepelné hospodárstvo predať.“
Vysvetlil, že mesto bude nehnuteľnosti predávať v obchodnej verejnej súťaži.
Trebišovčania sa obávajú, že porastie cena tepla
Dôchodca Michal Fedor sa obáva, že po predaji tepelného hospodárstva stúpne cena tepla. Bol by najradšej, ak by hospodárstvo zostalo naďalej v správe mesta.
“Chápeme tieto obavy, ale cena tepla je jedna z mála artiklov, ktorý je zatiaľ ešte regulovaný. Nech sa majiteľom tepelného hospodárstva, ak bude musieť byť predané, stane ktokoľvek, bude musieť túto reguláciu dodržiavať,“ povedal primátor.
Trebišovčan Ján Staš by majetok mesta nepredával. “Problém, ktorý teraz v meste máme, by sa určite dal riešiť aj inou formou, úverom, inou finančnou operáciou. Treba urobiť všetko preto, aby sa nič nepredávalo,“ povedal Staš.
Primátor zdôraznil, že kauza sa vliekla od roku 1997 a za vzniknutú situáciu súčasné vedenie nemôže. Vysvetlil, že zákon o rozpočtových pravidlách neumožňuje samospráve zobrať úver na úhradu verejného záväzku. Predaj majetku je podľa neho to najlepšie riešenie zo všetkých najhorších možných riešení.
Firmy majú záujem o tepelné hospodárstvo
Zástupca primátora Gejza Gore (NEKA) vysvetlil, že mesto pri predaji majetku veľa alternatív nemá. “My si môžeme kresliť scenáre, že predáme to alebo ono, ale niekto, kto má peniaze, povie, čo je ochotný kúpiť. Od času, kedy bol zverejnený majetok na predaj, tipnite, o čo bol prejavený záujem ? O nič okrem tepelného hospodárstva,“ povedal Gore.
Dodal, že ide o to, aby mesto v obchodnej verejnej súťaži vyjednalo slušné podmienky. Mesto podľa neho môže získať strategického partnera, ktorý pôsobí aj v iných mestách. “Ktorý má takéto skúsenosti v iných mestách či už na Slovensku, alebo v zahraničí,“ uzavrel zástupca primátora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín