„Naša sociálna istota je úplne na 'houby'. Zo dňa deň je všetko drahšie. Žijem z ruky do úst. Odpracoval som 40 rokov vo Vihorlate, dva roky pred dôchodkom ma vyhodili, a to sa odrazilo aj na tom, ako mi vypočítali dôchodok. Ja aj moji rovesníci kolegovia z Vihorlatu dostávame dôchodky medzi 300-400 eur. Veľa peňazí dáme na lieky, na náklady na bývanie a potom žijeme z ruky do úst,“ povedal.
Na Vianoce rozšafný nebude, ale dovtedy sa uskromňovať na strave nemieni: „Keby som teraz šetril a nejedol, tak tých Vianoc sa ani nedožijem.“
Peniaze si musí rozdeliť tak, aby mal nielen na Vianoce, ale zostali mu na stravu aj po nich. „Hoci naškrabem, ale potraviny na tradičné jedlá si kúpim. Samozrejme, že v najväčšej skromnosti. Vianoce vyzerajú radostne jedine v televízii alebo v reklamách,“ povzdychol si.
Zo skromných dôchodkov to nie je ľahké
„Na Vianoce sa teším, no aj sa ich bojím. Z roka na rok je všetko drahšie, musíme si uťahovať opasky,“ priznal Sninčan, dôchodca Ján Ferko. Oslávi ich spolu s manželkou, s dvomi synmi, nevestou a dvomi vnúčencami: „Prišiel k nám bývať syn. Zobrali si pôžičky a teraz im nevychádza.“ Tradičné jedlá nesmú na vianočnom stole u Ferkovcov chýbať.
Pod stromčekom budú aj darčeky: „Nebudú bohaté ako kedysi. Budú skromné.“ Ferkovci sa nemajú z čoho rozhadzovať. „Ja mám dôchodok 338 eur, manželka 105 eur. Má operované obe kolená, má veľké výdavky na lieky. Musíme platiť inkaso. Je to bieda. Syn má 30 rokov a nemôže si tu v regióne nájsť nikde stálu robotu. No verím, že si Vianoce aj tak v skromnosti urobíme krásne a veselé,“ povedal.
Tradície zachovajú, nič mimoriadne neplánujú
„Snina má 20–percentnú nezamestnanosť. Myslíte si, že tu ľudia majú peniaze? Nemajú!“ povedal dôchodca Jozef Lakatoš. Zapochyboval o tom, že bežná rodina v sninskom regióne minie na Vianoce zhruba 400 eur. „V mojej rodine sú za posledných 10 rokov Vianoce rovnaké, pretože sme len dvaja s manželkou. My už len udržiavame ten štandard,“ povedal.
U Lakatašovcov tradičné jedlá a ani darčeky chýbať nebudú. „Nebude to ale nič mimoriadne,“ poznamenal.
Potešia aj darčeky zo „sekáča“
„Niektoré rodiny možno na sviatky minú aj tých 400 eur, poniektoré možno aj viac. Myslím si, že najväčšia položka z toho sú náklady na potraviny. Sú drahé,“ povedala Janka Treščáková, majiteľka second handu v Dlhom nad Cirochou. „My si v rodine kupujeme spoločné darčeky, alebo niečo do domácnosti a oblečenie. Mám už dospelé deti, takže je to jednoduchšie ako keď boli malé,“ vysvetlila.
Potvrdila, že mnoho ľudí zo sninského regiónu nakupuje v second hande aj pred sviatkami: „Nechceli tu chodiť, ale donútila ich k tomu finančná situácia. Obliecť sa predsa musia.“
Obchodníci čakajú nával dva týždne pred sviatkami
„Na Vianoce minieme tak asi 300 eur. Hlavne na darčeky. Potraviny kupujeme stále rovnaké. Nie je to extra veľa. Darčeky nakupujem cez internet. Tohto roku kúpim dcéram darčeky z elektra. Nebudem kupovať zbytočnosti, len jednu konkrétnu poriadnu vec,“ povedala podnikateľka Marika Maďarová.
Podľa nej sú Vianoce z roka na rok drahšie: „Každý rok je všetko drahšie. Hlavne potraviny a oblečenie.“ Podľa nej sú Vianoce ťažké pre sociálne slabé rodiny. Na Vianoce sa teší, no nekalkuluje s tým, čo bude po nich: „Nejako len bude.“
Očakáva, že dva týždne pred Vianocami pôjdu na dračku šperky a aj exkluzívnejšie modely spoločenských šiat.
Domikovci: Vianoce budú na darčeky chudobnejšie
Rodina Domikovcov z Rožňavy sa nachádza v horšej finančnej situácii ako po minulé roky.
„Je to kvôli tomu, že manžel je už takmer mesiac nezamestnaný. Z práce ho prepustili, pretože firma, kde robil, pristúpila k úsporným opatreniam. Vzhľadom na to, že pracoval na živnosť, nemá nárok na primerané sociálne dávky. Odkedy ho prepustili, sme odkázaní takmer výlučne iba na môj príjem,“ hovorí Marta Domiková.
Zarába len o čosi viac, ako je minimálna mzda a okrem platenia účtov za domácnosť živí tri deti.
„Bez podpory našich blízkych by sme to nezvládli. Tieto Vianoce budú preto na darčeky chudobné. Najpodstatnejšie je ale na týchto sviatkoch niečo iné, a to je rodina. Každý rok sa všetci stretávame u mojich rodičov na vidieku. Deti to tam zbožňujú,“ dodáva M. Domiková.
Darčekov bude poskromne
Rodina Ondrejkovcov prežije svoje Vianoce prvýkrát samostatne. V januári si našli podnájom v Spišskej Novej Vsi a odsťahovali sa od starých rodičov zo Švedlára. Denisa a Jozef majú štvorročného syna Alexa, ktorý sa narodil s Bealsovým syndrómom. Chlapček potrebuje neustálu opateru a špeciálnu stravu.
„Je to všetko finančne náročné. Ja som na materskej dovolenke, zarába len manžel. To málo, čo dostaneme, minieme na nájom, stravu a lieky pre Alexka,“ smutne vysvetľuje Denisa.
Neočakáva, že Vianoce budú bohaté. „Peňazí je málo, takže darčekov pod stromčekom nebude veľa. Možno nejaké praktické veci. Pulóver či košeľa. Synček verí, že mu Santa prinesie kamión. Neviem, odkiaľ na neho zoberieme, ale určite si ho tam nájde. Budeme musieť z nejakej položky ubrať,“ konštatuje.
ANKETA
Koľko peňazí plánujete minúť na Vianoce? Budete na nákupoch šetriť pre krízu?Pýtali sme sa v uliciach miest východného Slovenska.
Štefan Fudály zo Spišskej Belej plánuje tieto Vianoce minúť pre svojich najbližších približne 150 eur. „Obdarujem štyroch členov rodiny. Keďže sú už starší, zväčša to budú nejaké voňavky a iná drogéria.“
Michal Drobec, Rožňava: Darčeky na Vianoce začínam zháňať približne od konca októbra. Najčastejšie vyčkávam na nejaké dobré akcie. Na nákupy vianočných darčekov pre svojich blízkych som ochotný minúť približne tých 400 eur.
Autor: kor, jak, ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín