Niektorí zo zlých výpočtov vinia zamestnancov úradu. Každý, kto bol vlani poslancom, by mal v priemere vrátiť do mestskej kasy 460 eur.
HUMENNÉ. Na stredajšom rokovaní humenských poslancov prišla na pretras aj správa z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ). Ide o vyplatené odmeny vo výške viac ako 27–tisíc eur.
Kontrolóri NKÚ poukázali na to, že mesto pri stanovení odmeny primátorovi Vladimírovi Kostilníkovi (nezávislý) nepostupovalo v súlade so zákonom o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Chyba bola podľa nich v tom, že stanovilo odmenu vopred paušálne. Za vlaňajšok mu tak vyplatilo odmenu 10 987 eur.
Plat zástupkyne primátora Márie Cehelskej (nezávislá) mali byť nesprávne vypočítané z platu primátora vrátane odmien. V rozpore so spomínaným zákonom mala sporne dostať 5 568 eur.
No a na dôvažok boli nesprávne vyplatené odmeny aj 23 poslancom. Spoločne mali z mestskej kasy neoprávnene dostať 10 487 eur. Z poslancov, ktorých sa to týka, správa potešila jedine Ivana Hoptu (Úsvit): „NKÚ mi dal za pravdu, že odmeny vopred sa nemôžu vyplácať.“
Cehelská: Citovaný zákon som porušiť ani nemohla
Na rokovaní poslancov exprimátor Kostilník nebol. Jeho vyjadrenie sa nám včera získať nepodarilo. K svojmu platu sa vyjadrila Cehelská: „Pýtam sa, ktoré ustanovenie bolo porušené v rámci zákona o platoch starostov a primátorov miest v mojom prípade, keď až do júna 2011 takýto zákon neriešil plat zástupcu primátora?“
Dodala, že svoju odmenu poberala v dobrej viere s tým, že si nebola vedomá toho, že si privlastňuje niečo, čo jej nepatrí.
Poslanci, z ktorých každý by mal v priemere vrátiť 460 eur, argumentovali tým, že nevideli protokol z kontroly. Vaľová oponovala, že ho kvôli ochrane osobných údajov mesto zverejniť nemôže.
Poslanci: Zodpovednosť mali aj úradníci
Podľa Jozefa Babjáka (SDKÚ) a Ivana Pajtáša (HZDS) odmeny nesprávne vypočítali zamestnanci mestského úradu a treba za to postihovať ich, a nie poslancov. Primátorka reagovala, že zamestnancom finančného oddelenia už stiahla na pol roka osobné príplatky. Podľa Hoptu boli potrestaní neprávom, lebo nekonali svojvoľne.
Podľa Aleny Židovej (SDKÚ) nemožno podľa občianského zákonníka potrestať toho, kto v dobrej vôli poberal sumu, ktorú mu zle vypočítal niekto iný. Židová (SDKÚ) bola nespokojná s tým, že hlavná kontrolórka mesta Jana Čandová na chybu neprišla a neupozornila na ňu. Alexandrovi Fecurovi (Smer–SD) sa nepáčilo, že na chyby neprišla ani firma, ktorá robila mestu audit. Navrhol, aby ju mesto vymenilo.
Poslanci poukázali na to, že uznesenia nespochybnila prokuratúra. Hopta navrhol, aby v budúcnosti prijali opatrenie, že po každom rokovaní pošlú uznesenia poslancov na preskúmanie prokuratúre.
Primátorka požiada o vrátenie písomne
Michal Kurťák (KDH) nenašiel v správe to, že poslanci majú sporné odmeny vrátiť: „V odporúčaniach sa hovorí o budúcnosti.“
„Ste povinní peniaze vrátiť. To je fakt,“ upozornil prednosta mestského úradu Alexander Ernst. Primátorka Vaľová každého z poslancov vyzve k vráteniu peňazí osobitne písomnou formou.
Paradoxne, peniaze by mala vracať aj ona, pretože vlani bola poslankyňa. Povedala, že s tým problém nemá. Peniaze nebude váhať vrátiť ani Dušan Sukovský (Smer–SD) a Ivan Hopta. Naopak, nezávislý poslanec Juraj Vaňo povedal, že peniaze vráti, len ak o tom rozhodne súd.
Koľko majú vrátiť?
Exprimátor Vladimír Kostilník – 10 987 eur
Exzástupkyňa Mária Cehelská - 5 568 eur
Exposlanci vrátane primátorky Jany Vaľovej – v priemere po 460 eur
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín