Popri hľadaní minerálov už dokázal naryžovať zlato vo Vihorlatských potokoch. Venuje sa cykloturistike, geocachingu, fotografuje a zbiera fotoaparáty.
VINNÉ. Milan Paterna žil na Morave, no narodil sa v Michalovciach. Na východe má korene a rád sa tu vracal.
„Pochádzam z Frenštátu pod Radhoštěm na severnej Morave, v srdci Valašského kráľovstva. Mama je pôvodom Michalovčanka a vydala sa na Moravu. Tam som žil do roku 2002 a potom som sa presťahoval na východ Slovenska. O štyri roky neskôr som sa tu oženil,“ začal svoje rozprávanie.
Vo Vihorlatských potokoch naryžoval zlato
Milan má niekoľko záľub, ktorým sa naplno venuje a ktoré sú dosť odlišné a napriek tomu majú k sebe blízko.
„Všetky záľuby, čo som mal na Morave som preniesol aj tu. Rád spoznávam okolie. Východ mám prechodený a na cudzinca ho poznám veľmi dobre. Chodím hľadať a objavovať minerály vo Vihorlatských vrchoch.“
Milan zbiera minerály a vo svojej rozsiahlej zbierke má aj vzácne kúsky. „V zbierke mám drahé dubnické opály, ktoré sú vzácne, lebo sú dosť veľké. Ďalej chalcedóny a acháty z južného Zemplína alebo vihorlatit z Vihorlatských vrchov alebo opál z Trnavy pri Laborci,“ priblížil svoju zbierku.
Minerály doma aj sám spracováva a predáva na burzách. „Dokážem si ich rozrezať a vybrúsiť. Je to pekná záľuba, z ktorej sa nedá zbohatnúť, ale živiť sa tým určite dá.“
O bohatstve Vihorlatských vrchov svedčia aj zlatinky, ktoré sám naryžoval v potokoch. „To, že Vihorlatské potoky sú zlatonosné, bolo popísané už vo viacerých publikáciách. Dokonca tu boli objavené aj nové minerály,“ povedal Milan.
Minerály ho chytili za srdce už v detstve
Záľuba v mineráloch sa u neho vyvíjala postupne od mladosti. Nemá ukončené vzdelanie príbuzné mineralógii, napriek tomu sa v nej veľmi dobre vyzná.
„Celé sa to začalo v detstve. Mňa ako dieťa lákali westerny, zlatokopi, poklady a takto som sa k tomu pomaly dostával.“
Zlomovým momentom bolo, keď mu kamarát priniesol knihu o českých achátoch. Zašiel do spomínanej lokality a tam našiel svoj prvý achát.
„Majiteľ lomu ho predo mnou rozrezal a keď som uvidel vo vnútri ten achát, tak mi srdce zaplesalo. Odvtedy som sa do toho ponoril naplno. Stretával som ďalších ľudí, zberateľov, dozvedel som sa o burzách a už to malo rýchly spád,“ opísal svoj zážitok.
Zbieraniu minerálov sa venuje už od roku 1997. Jeho zbierka má veľkú hodnotu. Svedčí o tom aj 12-karátový drahý opál, ktorý nám ukázal. Mal veľkosť päťcentovej mince a hodnotu niekoľko stoviek eur.
Našiel takmer 800 pokladov
Milan sa venuje aj pomerene novej forme trávenia času v prírode. Geocaching je druh aktivity, pri ktorej ľudia hľadajú skryté „poklady“ v prírode, ale aj v mestách.
„Človek sa do toho musí dostať, aby zistil čo to je a aký to má zmysel. Veľa ľudí si myslí, že je to len o škatuľke ktorú nájde a že je to skôr hra pre deti. Ale to je práve o tých miestach, kde sú tie škatuľky (kešky) skryté,“ vysvetlil.
Keď si kúpil GPS prístroj s aplikáciou geocaching, odrazu zistil, že škatuľky sú skryté všade. „Bol som veľmi prekvapený. Človek ani nevie, že okolo niečoho takého chodí.“
Zistil, že to má zmysel aj po turistickej stránke. „Vďaka tomu som objavil miesta, o ktorých som dovtedy nevedel a nikdy by som ich asi ani neobjavil,“ uviedol. Táto aktivita ho zaujala a venuje sa jej dodnes. Na svojom konte už má takmer 800 nájdených skrýš a sám štyri skrýše založil.
Zbiera už aj fotoaparáty
Milanova zberateľská vášeň nekončí pri mineráloch. V roku 2002 začal zbierať aj fotoaparáty. Táto zbierka sa mu tiež utešene rozrastá.
„Fotografické prístroje ma odjakživa fascinovali, kúpil som si prvú Smenu, potom ďalšiu a keď som ich mal päť, tak som ich už začal zbierať. Dnes ich mám 20 kusov. V budúcnosti by som chcel rozšíriť moju zbierku napríklad o prístroj Auto Flex, predchodcu Flexaretu.“
Z kúskov, ktoré už vlastní, si najviac cení horizontálny ruský fotoaparát a československý prístroj Emil Birnbaum z predvojnového obdobia. V minulosti sa na Morave venoval aj pretekárskej cyklistike. Dnes je to skôr cykloturistika, s ktorou dokázal skĺbiť aj svoje ostatné záujmy.
„Dnes som cykloturista rovnako, ako hľadač kameňov. Popritom pozbieram kešky, urobím fotografie, niekedy dávnejšie som aj maľoval. Mám mnoho záľub,“ uzavrel.
FAKTY
Čo je geocaching
Geocaching je zábava, či určitý druh športu - geo znamená zem a cache znamená skrýša. Sú to teda skrýše na zemi, väčšinou na pekných zaujímavých miestach.
Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde je popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom ľudia hľadajú.
Zdroj: geocaching.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín