Záujem zo strany klientov zatiaľ nie je veľký. Dávky za september poslali na účet dohromady len 130 ľuďom. Úrady chcú tieto čísla do konca roka zvýšiť.
MICHALOVCE/HUMENNÉ. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v Zemplíne začali vyplácať dávky v hmotnej núdzi na bankové účty klientov. Tento spôsob vyplácania umožnila novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Novela platná od 1. júla tohto roku by mala ušetriť úradom nemalé finančné prostriedky.
Peter Mika, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Michalovciach potvrdil, že s vyplácaním dávok na účet už začali. Klientov s touto možnosťou oboznamujú, no dávky na účet posielajú zatiaľ len malému počtu ľudí. „Dávku a príspevky v hmotnej núdzi sme za september vyplatili na účet 28 klientom,“ uviedol riaditeľ.
ÚPSVaR Michalovce vyplácal dávky takýmto spôsobom prvýkrát. Do konca roka plánujú zhruba 800 výplat dávok na účet a počítajú s úsporou okolo 900 eur oproti bežnému spôsobu vyplácania.
Nie je to vhodné pre všetkých
Nový spôsob však nemôžu využívať všetci. Úrad chce zabrániť zneužívaniu, a preto aj tu platia určité obmedzenia.
„V záujme zabránenia neoprávneného poberania dávky a príspevkov v hmotnej núdzi môže úrad určiť klientovi spôsob poskytovania dávky a príspevkov v hmotnej núdzi. Ak máme podozrenie na možné porušovanie zákonov súvisiacich s poberaním dávky, máme možnosť nepovoliť vyplácanie na účet,“ vysvetlil Mika.
ÚPSVaR v Humennom v septembri tohto roku vyplatil poštou dávky a príspevky v hmotnej núdzi v okrese Humenné 2 477 a v okrese Snina 2 065 poberateľom.
Už v auguste svojim 89 klientom z okresov Humenné a Snina vyplatil dávky a príspevky v hmotnej núdzi bezhotovostným prevodom na bankový účet. V septembri takto poslal peniaze už 102 poberateľom. Z tohto v 12 prípadoch išlo o študentov.
Bankomaty nie sú všade
Alena Berešová z ÚPSVaR v Humennom uviedla, že nie každý klient úradu má zriadený účet v banke. Navyše, bankomaty a pošta v niektorých obciach kde žijú, nie sú.
„Dávka a príspevky v hmotnej núdzi má slúžiť iba na zabezpečenie základných životných potrieb. Nie je zanedbateľné, že vedenie účtu a výber v hotovosti sú spoplatnené. Klient by z dávky a príspevkov musel platiť aj tieto služby. Domnievame sa, že i keď ekonomické ukazovatele sú dôležité, treba na túto problematiku hľadieť zo širšieho uhla pohľadu,“ povedala.
O posielanie dávok na účet väčšina nemá záujem
Starší pán z Michaloviec, ktorý si neželal byť menovaný, si na pošte preberá dávku každý mesiac. Potvrdil, že o posielaní peňazí na účet už počul, no jemu by takýto spôsob nevyhovoval.
„Ja nemám peniaze nazvyš, aby som platil ešte aj poplatky banke. A ani bankomat v blízkosti bydliska nemám, takže mne to vyhovuje tak, ako to je,“ povedal.
Podobný názor zdieľa aj pani Jarmila. „Podľa mňa je posielanie peňazí veľmi individuálne. Čo niekomu vyhovuje, inému nemusí. Ja osobne som spokojná s tým, čo doteraz fungovalo a neplánujem to zmeniť,“ povedala pani Hudaková.
Autor: kor, ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín