Z rybníkov vylovia približne 100 ton rýb. Okrem tradičných kaprov poputujú k zákazníkom aj amure, zubáče a šťuky.
IŇAČOVCE. S výlovom kaprov začali na chovných rybníkoch pri Iňačovciach začiatkom októbra. Výlov sa začína postupným vypúšťaním vody z rybníkov. Ryby sa pri znižovaní hladiny sústreďujú pred hrádzou, z ktorej prejdú do záchytného bazéna, kde ich potom vylovia.
„Odtiaľ ich vytiahneme pomocou siete a triedime podľa kategórií. Celkovo v stredisku chováme všetky nížinné ryby, ako je kapor, šťuka, lieň, zubáč, sumec, amur, tolstolobik,“ vysvetlil Peter Alexevič, vedúci strediska rybníky Iňačovce.
Ryby skončia na Slovensku
Takmer všetky vylovené ryby skončia u slovenského zákazníka. „Na Slovensku je zaužívaný kapor, málo amur, aj keď je to podľa mňa a rybárov chutnejšia ryba. Niekde skončí aj šťuka. Ale je to o tom, komu aká ryba chutí. Zubáč je delikatesa, ale je to drahšie,“ poznamenal Alexevič.
Dodal, že výkupné ceny rýb by mali zostať na úrovni minulého roka. „Nepôjde to pravdepodobne hore,“ povedal.
Väčšina vylovených rýb skončí v predajniach na Slovensku. Z Iňačovských rybníkov poputuje k zákazníkom približne sto ton kapra. „My sme najväčšie stredisko na Slovensku. Všetko, čo vyrobíme, vlastne predáme,“ vysvetlil vedúci strediska.
Dodal, že na Slovensku je okolo 1 600 hektárov chovných rybníkov. Ich produkcia nestačí pred Vianocami pokryť celé Slovensko. Preto sa ďalšie ryby dovážajú z Českej republiky. Do predajní smerujú ryby, ktoré vážia od dvoch do štyroch kíl.
„Ideálna je 2,5– až 3–kilová ryba. Veľké ryby nie sú vhodné, lebo sú mastnejšie. A to ľuďom až tak nechutí,“ objasnil Alexevič.
Nie všetky vylovené ryby skončia na štedrovečernom stole. Okrem obchodných reťazcov poputujú aj k iným odberateľom. Napríklad sa nimi zarybnia iné vodné toky a nádrže.
OČISTNÁ KÚRA
Kapry idú do bazénov
Výlov z jedného rybníka trvá približne štyri dni. Hoci ryby lovia už teraz, do obchodov smerujú až tesne pred Vianocami.
Ryby idú predtým na sádky – do menších betónových nádrží, kde počkajú až tesne do Vianoc. Je k nim zabezpečený pravidelný prítok vody. Ryby sa odbahnia a prečistia.
4Sadkovaním sa ryby zbavia pachu po bahne. Dá sa povedať, že sa vlastne čistia,“ uzavrel Alexevič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín