BRATISLAVA.
Ako agentúru SITA informovala advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Kristína Babiaková, ktorá tohto občana zastupovala, Okresný aj krajský súd síce najprv vyslovili porušenie jeho práva na informácie, avšak nepriznali mu požadovanú náhradu ujmy na práve - skonštatovali, že samotné vyslovenie porušenia práva je pre občana dostatočným zadosťučinením.
Nepriznali mu náhradu trov konania, ktoré občan na súdne konanie vynaložil.
Na základe jeho sťažnosti ústavný súd v júni 2011 skonštatoval, že je porušením ústavy, keď súdy bez dostatočných argumentov nepriznali občanovi za porušenie práva žiadne finančné odškodnenie a nepriznali mu náhradu trov konania.
Krajský súd v Prešove teraz následne zmenil rozsudok prvostupňového súdu tak, že žalovaný, teda Slovenská republika zastúpená ministerstvom spravodlivosti, je povinná zaplatiť žalujúcemu občanovi náhradu za nemajetkovú ujmu v sume 995,82 eur a priznal mu náhradu trov konania.
Podľa Babiakovej ide o precedentné rozhodnutie.
„V prípade, že je opakovane porušené základné právo občana a to dokonca súdom, orgánom garantujúcim zákonnosť a ústavnosť, došlo by k znesväteniu základných práv, ak by v tomto prípade nebolo priznané finančné zadosťučinenie,“ povedala.
Tento súdny prípad sa začal, keď v roku 2004 sudca Okresného súdu Humenné zakázal občanovi nahrávať súdne pojednávanie, ktoré sa týkalo jeho súkromnej veci.
Stalo sa to aj napriek ubezpečeniu predsedu súdu, že všetci sudcovia boli upozornení na právo každého vyhotovovať si z pojednávania zvukový záznam.
Michalovčanovi už totiž tento súd raz nahrávanie pojednávania neumožnil, a z toho dôvodu sa sťažoval u predsedu súdu v tomto prípade.
Občan sa v tomto prípade už domáhal svojho práva na súde. Žiadal, aby súd vyslovil, že zákazom nahrávania bolo porušené jeho ústavné právo na informácie a žiadal priznať finančné odškodnenie vo výške 50 tisíc Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín