MEDZILABORCE. Na budove múzea Andyho Warhola odhalili pamätnú tabuľu Johnovi Warholovi.
Prestížne ocenenia
Zakladateľ múzea, už nebohý brat Andyho, prispel nemalou mierou k tomu, aby sa kultové diela do Medzilaboriec dostali. Synovia nebohého Johna do Medzilaboriec z USA kvôli pracovným povinnostiam neprišli. Prebratím Veľkej ceny Andyho Warhola rodina poverila Ľubu Protivňákovú, Johnovu neter. John Warhola získal prestížne ocenenie in memoriam.
Cenu Andyho Warhola za ústretovosť a pomoc múzeu pri rekonštrukcii budovy a budovaní zbierkového fondu si prebral predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer–SD).
Jasaň: Múzeum je opodstatnené
Viktor Jasaň, historik umenia a priateľ Johna Warholu povedal, že aj v súčasnosti prichádzajú k hrobu rodiny Warholovcov v Pittsburghu ľudia, ktorí tam kladú kvety a nechávajú svoje odkazy. „To isté, aby ľudia prichádzali, je možné urobiť aj tu. Toto múzeum je opodstatnené, dokázalo to. Taliani a Nemci sa pýtajú, kde sú Medzilaborce. Vedia už o tom, že Andy nebol Čech, ale Rusín, a že niekde na konci Slovenska, v Mikovej, sa narodila jeho rodina,“ povedal.
Smrťou Johna Warholu by sa nemal podľa Jasaňa zastaviť tvorivý proces: „Potrebujeme mladú generáciu kunsthistorikov, aby vedeli dať víziu na ďalších 20 rokov činnosti múzea. Na fórach miestnych aj krajských samospráv by mali vystupovať kompetentní ľudia s veľkým nadhľadom a duchom a túto myšlienku obhajovať.“
Svet dobýja aj teraz
Jedným z dôvodov, prečo je múzeum v Medzilaborciach opodstatnené, je podľa Jasaňa to, že hoci Andy pochádzal z tohto kraja, dokázal dobyť nielen Ameriku, ale celý svet a dobýja ho ďalej.
„Ešte vždy máme čo robiť, aby sme sa dostali do Pittsburghu a aby sa dostal Pittsburgh sem,“ povedal na margo vízie budúcnosti múzea. Vysvetlil, že v múzeu v Pittsburghu mu osobne chýbajú informácie o múzeu v Medzilaborciach a dokument, ktorý by ho prezentoval.
PSK sa múzea nevzdá
Jasaň sa s Chudíkom zhodli v tom, že múzeum v Medzilaborciach prekročilo hranice regiónu, má celosvetový význam a dokázalo, že mu patrí zvláštny štatút. Rozchádzajú sa ale v názore na budúceho zriaďovateľa. Kým Jasaň si ho vie predstaviť ako vysunutú expozíciu Národnej galérie, Chudík nie.
„Keď bolo zriaďovateľom múzea ministerstvo kultúry, nekúpilo jediné dielo do zbierkových fondov. Keď sa PSK stal zriaďovateľom múzea, od roku 2002 dal do poriadku majetkové vzťahy, aby sme túto časť budovy dostali do vlastníctva a mohli do nej investovať. V roku 2009 sme investovali 286-tisíc eur do komplexnej opravy strechy. Investovali sme aj do zbierkového fondu,“ povedal.
Dodal, že múzeum má taký význam, že by stálo za to, aby mu venoval špeciálnu pozornosť aj štát. No nie zmenou zriaďovateľa, ale finančnou pomocou PSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín