Mesto začalo s výstavbou nového cintorína, na ktorom by sa malo pochovávať už o dva roky.
MICHALOVCE. Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce (TaZS) sa starajú o štyri cintoríny v rámci mesta. Oproti bežným otváracím hodinám bude pietne miesto na Kollárovej ulici otvorené o hodinu a pol dlhšie. „Počas sviatkov bude cintorín otvorený od 7.00 do 21.00 hod,“ uviedla Martina Rigászová zo sekretariátu TaZS.
Na bezpečnosť dohliadnu policajti a kamerový systém
Sviatok Všetkých svätých sa blíži a prípravy na nápor ľudí sú v plnom prúde. „Máme spracovaný harmonogram prác. Mimo bežnej údržby, ako je vývoz smeti a zametanie, ide o údržbu podľa potreby, stavebnú údržbu, opravy a údržbu celého areálu cintorínov,“ uviedla Rigászová.
Počas sviatočných dní sa budú snažiť predchádzať aj krádežiam a vandalizmu. „V čase najväčšieho náporu ľudí bude zabezpečená stála služba mestskej polície, polície z obvodného oddelenia PZ SR a pravidelnými pochôdzkami pracovníkmi pohrebných služieb, aj v čase voľna,“ opísala opatrenia. Dodala, že celkovej bezpečnosti napomáha zrealizovaná rekonštrukcia verejného osvetlenia a kamerový systém v areáli cintorína.
Rušno bude aj na cestách
Že sa blížia tento sviatok, pociťujeme aj na cestách. Práve vtedy je na nich najviac takzvaných sviatočných vodičov, ktorí vyberajú svoje autá z garáži práve vtedy, keď je premávka na cestách najhustejšia.
Riaditeľ okresného dopravného inšpektorátu Dušan Vološin potvrdil, že sú na situáciu na cestách pripravení. „Už v týchto dňoch je zvýšený počet policajtov, ktorí dbajú na bezpečnosť cestnej premávky. Počas Sviatku všetkých svätých bude na cestách maximálny počet príslušníkov,“ uviedol.
Sviatok prevetrá Zemplínčanom peňaženky
Aj na Zemplíne majú Dušičky silnú tradíciu. Každý z oslovených potvrdil, že na Všetkých svätých navštevuje cintoríny a pripomína si zosnulých príbuzných.
„Chodím pravidelne každý rok na cintorín na Všetkých svätých, chodím aj obrábať hroby pred sviatkami. Akurát idem na trh kúpiť kvety a vždy ma to stojí zhruba 20 eur,“ povedala pani Hajtmanková.
Pán Horňak je na tom podobne. „Nakupujem sviečky a vence a miniem okolo 30 eur.“ Niektorí Zemplínčania dochádzajú do vzdialenejších kútov Slovenska. „Počas tohto sviatku cestujeme až do Banskobystrického kraja, kde máme pochovanú väčšinu zosnulých príbuzných. Vzhľadom na to, že je to dosť ďaleko, tak v priebehu roka na to čas nie je,“ uviedol Ján Machaj.
Každý rok minie na sviečky a vence viac peňazí. Podľa neho ceny na Slovensku neustále stúpajú, a preto nakupuje v Poľsku. „Tieto nákupy stáli už zhruba 60 eur.“
Začali s výstavbou nového cintorína
Práve v tomto roku začalo mesto s výstavbou nového cintorína. Mesto ho buduje v blízkosti tichej lokality Biela hora v troch etapách. Aj keď nebudú dokončené všetky tri etapy výstavby, na novom cintoríne by mali začať pochovávať už v roku 2013.
V rámci jednotlivých etáp mesto postupne pripraví, odvodní a oplotí územie, spevní plochy, urobí sadové úpravy, polievací vodovod, trafostanicu, vodovodnú a plynovú prípojku. Samozrejmosťou je vonkajšie osvetlenie a ozvučenie.
Na novom cintoríne vyrastie aj nový dom smútku. „Predpokladaný rozpočtový náklad na celú stavbu je 3,9 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa primátora a MsÚ Iveta Palečková. Po ukončení všetkých etáp výstavby a uvedení cintorína do prevádzky bude k dispozícii 5 345 hrobových miest.
Zistili sme
Aj smútočné vence ovplyvňujú trendy
Blížiaci sa sviatok Všetkých svätých pociťujú na tržbách najmä predajcovia kvetov, vencov či sviečok. Potvrdila to aj aranžérka Božena Demčáková. „Najviac sa predávajú umelé kvety a venčeky. Teraz sa ľudia zameriavajú hlavne na umelé kvety a tesne pred Dušičkami už kupujú aj živé.“
Aj v tomto odvetví existujú nové trendy a kvetinári sa musia prispôsobovať požiadavkám zákazníkov. „Samozrejme existujú nové trendy a každý rok sa menia. Niektorí ľudia chcú vždy klasiku, ale iní chcú moderné a odlišné vence. Zákazníci sú v tomto roku zameraní skôr na krémové jemné farby. Niektorí si kupujú aj výraznejšie farby, ale prevládajú tie krémové. Zo živých prevažujú jednoznačne chryzantémy,“ uviedla aranžérka.
ope
Vedeli ste?
Sviatok Všetkých svätých a Pamiatka zosnulých
Pôvod tohto sviatku súvisí s dávnou tradíciou indoeurópskych národov, najmä medzi obyvateľmi keltského pôvodu, ktorí verili, že v tomto období sa vracajú medzi ľudí duše zosnulých. Podobne to bolo aj u Germánov a Slovanov.
Medzi kresťanmi sa Sviatok Všetkých svätých objavil prvýkrát na začiatku 7. storočia, 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. premenil antickú svätyňu Panteón v Ríme na kresťanský chrám. Až pápež Gregor III. zmenil slávenie tohto sviatku na 1. novembra a pápež Gregor IV. rozšíril slávenie sviatku na celú cirkev. l Nasledujúci deň, 2. november, bol vyhlásený za Deň všetkých duší, neskôr sa z neho vyvinula Pamiatka zosnulých, ľudovo Dušičky.
ope
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín