Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
TREBIŠOV. Mesto po prehratom súdnom spore musí zaplatiť spoločnostiam HOUSES, s. r. o. ,Bratislava a SPV Finance II, s. r. o., Bratislava dohromady 2,5 milióna eur.
Aby výška dlhu do budúcnosti nenarástla, poslanci v stredu na mimoriadnom rokovaní schválili s bratislavskými spoločnosťami dohodu o urovnaní. Z nej vyplýva, že mesto musí zaplatiť svoj dlh najneskôr do dvoch rokov.
Peniaze na splatenie záväzkov chce samospráva získať z predaja lukratívnych nehnuteľností. Poslanci už schválili aj zoznam majetku určeného na predaj.
Mesto môže predať hotel Zemplín, zimný štadión, športovú halu, budovu na autobusovej stanici, kúpalisko s pozemkami, nákupné stredisko, tepelné hospodárstvo a ďalšie nehnuteľnosti.
Poslanci: Predajme čo najmenej nehnuteľností
Starý spor po vypovedaní zmluvy o prenájme parkovísk v meste terajšie vedenie zdedilo. Kauza sa ťahá od roku 1999, keď mesto Trebišov vypovedalo zmluvu na správu parkovísk firme Lanos, s. r. o. Firma napadla platnosť výpovede a súdy jej dali za pravdu.
Dvom bratislavským spoločnostiam, ktoré pohľadávku od Lanosu kúpili, musí teraz mesto vyplatiť 2,5 milióna. Mesto chce záväzok splatiť predajom svojho majetku. Dohodu o urovnaní schválilo všetkých 21 prítomných poslancov.
„Beriem dnes túto dohodu ako nutné zlo, ktoré, bohužiaľ, vyplynulo z tej situácie, ktorá tu momentálne je,“ skonštatoval poslanec Róbert Puci (Smer-SD).
Dodal, že by sa mali snažiť predať majetok, ktorý má čo najvyššiu hodnotu. „Aby sme sa jedným predajom snažili vyrovnať celkovú pohľadávku. Aby sme uprednostňovali riešenie, kde dôjde k čo najmenšiemu rozpredaju mestského majetku,“ povedal Puci.
Primátor Marián Kolesár (NEKA) vysvetlil, že dohoda umožní mestu splácať záväzok v priebehu dvoch rokov. „Čo je pre nás veľmi podstatné, tento záväzok z dohody o urovnaní je omnoho menší, ako bol pôvodný záväzok rozsudku. A čo je rovnako dôležité, tento záväzok nie je splatný. To znamená, že tým, že nie je splatný dnes, ale v podstate v nejakých lehotách 18 až 24 mesiacov. Nevzniká dôvod na to, aby mesto vstupovalo do ozdravného režimu, respektíve neskôr až do nútenej správy,“ vysvetlil primátor.
Firmy získajú na majetok záložné právo
Dohoda o urovnaní zároveň zaväzuje mesto k podpísaniu záložných zmlúv na majetok. Veriteľ HAUSES, s. r. o., si vyžiadal záložné právo na tepelné hospodárstvo mesta – kotolne a technické vybavenie kotolní.
Veriteľ SPV Finance II, s. r. o., si zase vyžiadal zriadenie záložného práva na ostatný majetok, ktorý je určený na predaj a vysporiadanie veriteľov.
„V momente, keď sa dosiahne pri predaji, ktorý bude realizovať mesto, suma postačujúca na krytie našich záväzkov, v tej chvíli tá záležitosť pre nás končí. Poslanci nás zaviazali predávať iba majetok do výšky dlhu. Aby nedošlo k omylu v tom, že všetky nehnuteľnosti nutne budú predané,“ konkretizoval Kolesár.
S predajom začnú čo najskôr
Mesto chce predávať nehnuteľnosti vo verejno-obchodných súťažiach čo najskôr.
„Čím skôr zaplatíme, tým zaplatíme menej. Dohoda obsahuje ustanovenia o obchodnej zľave. Niečo ako zľava za rýchlu platbu. Ak sa podarí zaplatiť pred konečným termínom, za každý deň skoršieho zaplatenia máme zľavu. Ak zaplatíme neskôr, tá zľava sa bude znižovať až na nulu. To nás motivuje predávať, samozrejme, za najvyššie ceny, ale rýchlo,“ povedal primátor.
Dodal, že 18 mesiacov je prvá lehota, keď podľa dohody o urovnaní musia zaplatiť každému z veriteľov po 500-tisíc eur. „Čiže máme rok a pol na získanie jedného milióna eur, a potom v celkovej lehote do dvoch rokov máme povinnosť zaplatiť celú sumu 2,5 milióna eur,“ objasnil Kolesár.
Trebišovčania: Športoviská nepredávajte
„Určite by sa mesto nemalo zbaviť športového areálu, kúpaliska, kde môžu chodiť rodičia s deťmi. Určite aj tepelné hospodárstvo by si malo mesto ponechať. Dúfajme, že to tak zostane,“ povedal 64-ročný Alexander Kanóc.
„Nech predajú, čo sa dá, aby dlhy neporástli vyššie a stálo by to ešte viac. Ale neviem to takto rozdeliť, čo by mali predať,“ povedala predavačka Viera z potravín na Štefánikovej ulici.
Predávať športoviská nechce ani mesto. „Z tých všetkých zlých riešení je najmenej zlým predať obchodné priestory. Pre mesto by akurát vypadol príjem z prenájmu, ktorý by sme sa snažili nahradiť príjmami dane z nehnuteľnosti. Radi by sme si ponechali športoviská a zariadenia slúžiace verejnosti,“ uzavrel primátor.
Zoznam majetku určeného na predaj
- Budova, kde sídli obvodný úrad
- Hotel Zemplín
- Zimný štadión
- Športová hala
- Budova autobusovej stanice
- Kúpalisko s pozemkami
- Tepelné hospodárstvo
- Administratívna budova Bytového podniku, s.r.o.
- Budova CVČ
- Dom služieb
- Nákupné stredisko Berehovo
- Chata Byšta
- Stará budova MsKS – tržnica
- Športclub
- Budova Stredisko služieb škole
- Akcie VVS
mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín