STRÁŽSKE. O malej vodnej elektrárni (MVE) Strážske postavenej na rieke Laborec v mestskej časti Krivošťany sa v meste hovorí už od roku 2007.
„Zaujíma ma, čo na Laborci v Strážskom stavajú. Kvôli obmedzeniu premávky tam čakám pred mostom a sledujem, ako stavba rastie. Nebude to tá vodná elektráreň?“ spýtal sa čitateľ Jozef Balog.
Oslovili sme investora, spoločnosť Eurosupport a požiadali o bližšie informácie. Konateľ Ivan Šebesta nám ich odmietol poskytnúť. S médiami má vraj zlé skúsenosti, elektráreň je jeho privátna záležitosť a nevie, prečo by sa mala o ňu zaujímať verejnosť.
Z miery ho vyviedlo, aj keď sme mu oznámili, že si stavbu z verejne prístupného miesta odfotíme a fotky uverejníme.
Už pred tým nám nechcel meno investora povedať projektový manažér dodávateľa stavby z PSJ Hydrotranzitu a rovnaké tajnosti robil aj stavebný dozor. Opačne sa zachovalo mesto Strážske, s informovaním problém nemalo.
Peniaze aj z verejných zdrojov
Eurosupportu mesto prenajalo svoj pozemok pri Laborci s tým, že po kolaudácii stavby by ho malo investorovi aj predať. Stavba by mala byť hotová v polovici budúceho roku, najneskôr do konca roka 2015.
Na internete je zmluva medzi Eurosupportom a ministerstvom hospodárstva. Poskytlo nenávratnú finančnú dotáciu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu projektu presiahnu viac ako 4,7 milióna eur, EÚ ho spolufinancuje viac ako 2,3 miliónmi eur.
Neoznačený europrojekt
Investor má okrem eurodotácie od únie aj podmienku. Má na viditeľnom mieste pri stavenisku postaviť informačnú tabuľu a prostredníctvom nej informovať verejnosť o finančnej pomoci EÚ. Je to štandardná podmienka únie.
My sme však namiesto tabule s logom EÚ našli len papier pripnutý na drevenej doske. Sú na ňom základné informácie o stavbe. Chýbajú tie o fonde EÚ, rovnako aj znak EÚ. Eurosupport má tieto informácie podľa predpísaného vzoru len na svojej internetovej stránke.
Prečo je to tak, sa nám zistiť nepodarilo. Konateľ Šebesta nám telefón už nedvíhal.
GENÉZA
Stavebníci sa menili
Prvým stavebníkom, ktorý komunikoval so stavebným úradom v Strážskom, bola spoločnosť NEK Slovakia z Michaloviec. V roku 2007 jej mesto vydalo územné rozhodnutie.
Proti nemu sa na krajskom stavebnom úrade odvolala spoločnosť Benol Steel z Košíc. Dôvodila, že má podpísanú zmluvu so Slovenským vodohospodárskym podnikom o tom, že územné rozhodnutie môže dostať len ona. O rok neskôr ho táto spoločnosť aj získala. Rovnako tak aj stavebné povolenie od krajského úradu životného prostredia.
Krátko nato sa stala stavebníkom spoločnosť Eurosupport z Košíc, profesionálna poradenská spoločnosť poskytujúca komplexné služby v projektovom riadení a poradenstve pri získavaní finančnej podpory z Európskej únie.
NÁZOR
Čo na to Transparency International
„Nenávratný finančný príspevok Európskej únie sú vlastne verejné financie. Nech sú už tieto peniaze použité kdekoľvek, tak by mala verejnosť vedieť, na čo sa vynakladajú. Každé použitie verejných peňazí by malo byť verejnosti minimálne vysvetlené. Bez ohľadu na to, kto je ich prijímateľ,“ povedal Ivan Rončák z Transparency International.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín