STRÁŽSKE. Záchranári v priestoroch valcovne nacvičovali záchranu privaleného zamestnanca ťažkým oceľovým sochorom, zlaňovanie so zraneným a hasenie požiaru.
V blízkosti pece simulovali hasenie a hľadanie troch zranených za použitia dýchacích prístrojov. Hasenie požiaru nacvičovali aj v šrotovej hale.
Zásah precvičovali hasičské jednotky, ktoré spadajú pod Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, ale aj pracovníci Rýchlej zdravotnej pomoci a Červeného kríža.
Chcú byť pripravení na krízové situácie
Cvičenie prebiehalo za reálnych podmienok a plnej prevádzky. „Chceme byť pripravení aj na takéto krízové situácie, ktoré by teoreticky mohli nastať. V teoretickej rovine sa obávame najviac požiaru, alebo privalenia zamestnanca, pretože sa tu pracuje so žeriavmi a elektromagnetom. Je potrebné v takomto prípade zamestnanca vyslobodiť, lebo sú tu bremená, ktoré majú 1,5 až 3 tony,“ povedal bezpečnostný technik Norbert Tarbaj.
„Sú tu pracoviská, kde sa pracuje s vysokými teplotami. Oceľ po odpichu má 1 650 stupňov. Hoci horľavé veci nemáme v dosahu, samozrejme, ale môže sa stať, že v prípade nejakej havárie alebo úniku hydraulického oleja dôjde k zhoreniu vecí, ktoré zdanlivo vyzerajú na bežný pohľad, že sú nehorľavé,“ povedal technik. Generálny riaditeľ spoločnosti Slovakia Steel Mills, a. s., Ján Tušim uviedol, že je potrebné, aby záchranárske zložky poznali závod, aby v prípade kritickej situácie vedeli adekvátne zasiahnuť.
Fakty o oceliarni
V oceliarni pracuje 431 zamestnancov. V závode vyrábajú sochory, betonárske oceľové tyče a valcované drôty. Ročne plánujú vyrobiť približne 600-tisíc ton výrobkov. V súčasnosti je oceliareň v skúšobnej prevádzke. Komplexné testy výroby všetkých produktov budú ukončené v priebehu októbra tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín