Zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov obvinila polícia starostku obce Klokočov v okrese Michalovce. Starostka Monika Hudáčková mala dať spíliť bez povolenia 77 stromov a rôzne druhy krov. Spoločenská hodnota spílených drevín je vyše 100-tisíc eur.
KLOKOČOV. K výrubu stromov a krov na ploche vyše dvetisíc metrov štvorcových došlo ešte v apríli 2009 v katastrálnom území obce Klokočov. Stromy sa nachádzali pri brehoch vodnej nádrže Zemplínska šírava v rekreačnom stredisku Paľkov.
Pozemky sú vo vlastníctve Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., a na území platí prvý stupeň ochrany.
Starostka obce Monika Hudáčková tvrdí, že výrubom chceli dať pláž do pôvodného stavu.
Polícia: Stromy dala vyrúbať bez povolenia
„Michalovský vyšetrovateľ zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov obvinil 38-ročnú ženu z obce Klokočov, ktorá v apríli 2009 bez náležitého povolenia na pozemkoch v katastrálnom území obce Klokočov okres Michalovce na parcelách, ktoré sú vo vlastníctve štátneho podniku, na území, kde platí prvý stupeň ochrany dala spíliť 77 stromov (jelša, topoľ a vŕba) a 2 280 metrov štvorcových krov druhu vŕba, trnka a ruža, čo je v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Dodala, že spoločenská hodnota spílených drevín predstavuje vyše 109-tisíc eur. „Obvinená je stíhaná na slobode, v prípade dokázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov,“ spresnila policajná hovorkyňa.
Starostka: Obec chcela upraviť pláž
So starostkou sme sa včera viackrát pokúsili stretnúť osobne a požiadať ju o stanovisko. Dvakrát sme za ňou boli na obecnom úrade aj pred súkromným domom, ale bezvýsledne. V telefonickom hovore nám povedala, že je pracovne odcestovaná. „Dnes tu nie som. Ja som služobne preč už od rána,“ povedala.
Na margo výrubu stromov a trestného stíhania odpovedala len stroho. „Hlavný dôvod bolo dať to do pôvodného stavu, lebo tam stále bola pláž,“ uviedla.
Starostka dodala, že výrub mal prebiehať na základe povolenia a asistencie ochranárov. „Áno, žiadali sme. Boli tam aj ochranári a všetci. Normálne sa to robilo cez obvodný úrad životného prostredia,“ povedala.
Na otázku, prečo potom začali voči nej trestné stíhanie, neodpovedala. „Ja som v aute, takže nepočula som tu otázku, čo ste mi dávali, chvíľku ste mi vypadli zo siete. Môžete mi zavolať o dve hodinky, to už budem môcť rozprávať. Zavolajte mi neskôr, lebo vás nepočujem,“ povedala v telefóne. Neskôr už telefón nedvíhala.
Inšpekcia už udelila obci pokutu
Podľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorá kontroluje dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, obec na výrub stromov povolenie nemala. Preto jej udelila pokutu.
V rozhodnutí o udelení pokuty inšpekcia uvádza, že obci bola uložená podľa zákona, vo výške 2-tisíc eur za protiprávne konanie, ktorého sa dopustila tým, že objednala výrub 77 drevín stromového vzrastu a 2 280 metrov štvorcových krov na území s 1. stupňom ochrany, uskutočnený v dňoch 8. až 20. apríla 2009 bez súhlasu orgánu ochrany prírody, ktorý sa vyžaduje podľa zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín