Chochlačka bielooká, ktorú zaraďujú ornitológovia k vzácnym druhom vtákov, si zvolila po mnohých rokoch ako miesto svojho hniezdenia opätovne Chránené vtáčie územie Medzibodrožie na juhovýchode Slovenska.
BAČKA. Chochlačka bielooká, ktorú zaraďujú ornitológovia k vzácnym druhom vtákov, si zvolila po mnohých rokoch ako miesto svojho hniezdenia opätovne Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Medzibodrožie na juhovýchode Slovenska.
V poslednom období hniezdila pravidelne len v lokalite niekoľko desiatok kilometrov vzdialených Senianskych rybníkov.
Výskyt chochlačky pri obci Bačka (okres Trebišov) zaznamenali ornitológovia vďaka pravidelnému monitoringu územia a je to prvé preukázané hniezdenie v Medzibodroží po mnohých rokoch.
O tom, že sa tu tento druh pravdepodobne zahniezdi aj v roku 2011, napovedala prítomnosť jedného páru počas jarného obdobia.
"Niekoľko týždňov bol pozorovaný len samec, pričom samička zrejme zahrievala znášku. V priebehu júla v tejto lokalite spozorovali aj samicu, vykazujúcu prejavy hniezdneho správania," uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/Birdlife Slovensko.
Ornitológovia tu začiatkom augusta následne spozorovali tento druh kačice s dvoma väčšími, no nelietajúcimi mláďatami, čo dokazovalo úspešné vyhniezdenie.
Peter Chrašč z SOS/BirdLife Slovensko informoval, že na ďalšej významnej hniezdnej lokalite tohto druhu, a to v CHVÚ Senianske rybníky, predpokladajú v roku 2011 hniezdenie dvoch až troch párov.
Vzácna potápavá kačica vyhľadáva podobne ako viacero výberových druhov vtákov rozsiahlejšie plytké mokrade s dostatkom striedajúcej sa močiarnej zaplavenej vegetácie a otvorenej vodnej hladiny.
"Pre jej výskyt je dôležitá čistota vody, nakoľko sa živí drobnými stavovcami a bezstavovcami, ktoré vyhľadáva pod vodou. Znečistené vody a intenzívne využívané rybníky sú pre ne nevhodné," uvádza sa v správe ornitológov z SOS/Birdlife Slovensko. V súčasnosti je vedľa chochlačky vrkočatej a sivej chochlačka bielooká najvzácnejšia.