Premiérke Ivete Radičovej pripomína severná časť schengenskej hranice džungľu. Pre zlepšenie ochrany chce pás pozdĺž hranice rozšíriť. Po jej slovách o džungli zostali zaskočení ochrancovia prírody. Severná časť hranice totiž prechádza z veľkej časti Národným parkom Poloniny.
BRATISLAVA/STAKČÍN. Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) a premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) musí Slovensko nutne zlepšiť ochranu severnej časti schengenskej hranice.
Severná časť prechádza hornatým a členitým terénom, ktorý často využívajú prevádzači. Dôkazom sú migranti, ktorých policajti nachádzajú v lesoch, ale aj dedinách pohraničia.
Podľa premiérky je táto časť hranice zarastená a neprehľadná a Slovensko ju plánuje vyčistiť v rámci Národného projektu. Po jej vyjadrení, že je tam džungľa a treba ju odstrániť, spozorneli ochrancovia prírody a ochranári z Polonín.
Národný park Poloniny má výnimku
„V Národnom parku Poloniny a v ostatných chránených prírodných rezerváciách sa neplánuje ani v budúcnosti rozšíriť hraničný pás z terajšej šírky 7 metrov,“ reagoval na našu žiadosť o upresnenie informácií Gábor Grendel, hovorca ministra vnútra.
„Pokiaľ sa výrub nebude týkať národného parku, tak nás to teší,“ povedal riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Jozef Repka.
Grendel informoval, že výrub majú naplánovaný v úsekoch štátnej hranice, ktoré sú v služobných obvodoch oddelení hraničnej kontroly Policajného zboru vo Vyšnom Nemeckom, Petrovciach, Podhorodi a Ubli.
Tam plánujú výrub lesa pozdĺž štátnej hranice do vzdialenosti 25 metrov do vnútrozemia. Dôjde k nemu ale len v tých častiach, ktoré patria Lesom SR, Slovenskému pozemkovému fondu, pozemkovým a urbárskym spoločnostiam, ktoré ministerstvu potvrdili súhlas s výrubom.
„Časový horizont týchto prác zatiaľ nie je stanovený,“ povedal Grendel.
Lesoochranári chcú vidieť stanoviská
„Zdá sa nám paradoxné, že s výrubom súhlasia vlastníci lesa a aj samotní lesníci. Majú predsa les chrániť a nie podporovať takú masívnu ťažbu,“ reagoval Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty.
„V rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám požiadame ministerstvo vnútra o kópie súhlasných stanovísk a po ich preštudovaní sa k nim vyjadríme bližšie,“ avizoval.
Ako vyzerá východná hranica. Pozrite si fotogalériu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín