V obci podľa všetkého zomreli v poľnom lazarete. Dominantou cintorína je Monobachov dub, ktorý má nielen úctyhodný vek, ale aj zaujímavú históriu.
PČOLINÉ. Obecný cintorín v Pčolinom patrí rozlohou medzi najväčšie cintoríny v Poloninách. Málokto pozná jeho výnimočnosti.
Starostka Zuzana Gajdošová (nez.) uviedla, že verejný obecný cintorín rokmi splynul s vojnovým cintorínom z I. svetovej vojny. Podpísal sa na ňom zub času, preto o finančný príspevok na jeho obnovu požiadala ministerstvo vnútra. „Dostali sme 6-tisíc eur,“ povedala.
Miroslav Buraľ zo Správy Národného parku Poloniny povedal, že na vojnovom cintoríne v Pčolinom sú podľa všetkého pochovaní vojaci, ktorí tu zomreli v lazarete. Omnoho väčšie cintoríny s tisíckami pochovaných vojakov sú totiž v blízkych obciach Osadné a Parihuzovce. V ich blízkosti prebiehali najväčšie boje.
Rakúsko- uhorskí vojaci a Rusi
„V Pčolinom je v 28 hroboch pochovaných 35 vojakov. Až 26 hrobov je jednotlivých, dva sú spoločné. Sú tu pochovaní rakúsko- uhorskí vojaci a traja ruskí vojaci. Poznáme mená siedmich rakúsko- uhorských vojakov a troch Rusov,“ povedal.
Prvotná dokumentácia o zriadení cintorína chýba, známa je až druhá dokumentácia, ktorá bola uložená vo vojenskom archíve v Bratislave. „Cintorín veľmi precízne zdokumentovali samotní vojaci,“ podotkol.
Rekonštrukcia
Obec upraví hroby, umiestni na nich kríže podľa vierovyznania padlých s ich menami a na cintorín umiestni aj centrálny kríž s menami všetkých známych padlých vojakov. Pribudne aj tabuľa s informáciami o histórii cintorína. „Opravíme pamätník obyvateľov Pčoliného, ktorí padli v II. svetovej vojne,“ povedala starostka. Práce by chceli dokončiť do konca tohto roku.
Rusínska tradícia- strom na hrobe
Cintorín v Pčolinom sa rozprestiera na kopci. Na jeho vrchole je chrám, pred ktorým rastie mohutný dub.
„Na mieste chrámu stál kedysi drevený gréckokatolícky chrám. Kňaz, ktorý tu pôsobil, zomrel a miestni obyvatelia ho podľa tradície pochovali pri chráme. Vieme, že sa volal Monobach. Podľa prastarej rusínskej tradície nebožtíkovi po roku zasadili na hrobe ovocný strom. Najčastejšie to bola slivka. Na mieste starého cintorína v Kalnej Roztoke je dodnes slivkový sad. Kňaza si obyvatelia Pčoliného aj po smrti uctili tým, že mu na hrob vysadili vzácnejší dub,“ vysvetlil Buraľ.
Rusínska tradícia s vysádzaním ovocných stromov v Poloninách časom zanikla. Stromy vytlačili mramorové a betónové dosky.
ZAUJÍMAVOSTI
Kostol za cisárove peniaze
Majestátny strom všetci na okolí nevolajú inak ako Monobachov dub. Strom na hrob zasadili v roku 1670, takže dnes má až 341 rokov. Buraľ potvrdil, že dub je zdravý. l Pčoliné má ešte zopár zaujímavostí z histórie. Na výstavbu nového kostola prispel cisár František Jozef a na obnovu miestnej školy dala peniaze Františka Andrássyová z Krásnej Hôrky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín