Sezóna burčiaka sa začala. V našom regióne si burčiak nezískal ešte takú popularitu, ako je to na západe Slovenska, a je to na škodu. Burčiak čistí krv, blahodarne pôsobí na trávenie a obsahuje množstvo vitamínov.
VINNÉ/MICHALOVCE. Burčiak je rozkvasený hroznový nápoj, ktorý sa pre zvláštnu chuť a svojskú vôňu stal obľúbeným nápojom. Práve sa začala jeho sezóna.
Prírodné liečivo budúcnosti
Viktor Makeľ, predseda základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov vo Vinnom, tvrdí, že liečivé účinky burčiaka dokázali už aj americkí a francúzski vedci.
„Burčiak obsahuje veľké množstvo protirakovinových látok a vedci tvrdia, že bude v budúcnosti veľmi dôležitým prírodným liečivom.“ Dodal, že tento lahodný nápoj obsahuje okrem alkoholu aj vitamíny, čistí krv, blahodarne pôsobí na trávenie a povzbudzuje mužskosť i ženskosť. „Je dokázané, že po vypití 5 litrov burčiaka počas týždňa sa u človeka úplne vymení krv,“ dodal Makeľ.
Tento liek vo fľaši je možné aj zamraziť a piť počas celého roka. „Po opätovnom zohriatí na 15 až 20 stupňov Celzia má pôvodné nutričné, biologické i senzorické hodnoty čerstvého burčiaka,“ tvrdí pán Makeľ.
Pozor na uzavreté fľaše s burčiakom
Pán Makeľ vysvetlil, ako dochádza k prerodu muštu na burčiak. „Pri búrlivom kvasení sa cukor mení na alkohol a tvoria sa ďalšie produkty kvasenia. Burčiak je najlepší približne po siedmich dňoch kvasenia. V tom čase obsahuje zhruba šesť objemových percent alkoholu a nekvasený zostatkový cukor.“ Ako dodal, prirodzenú sviežosť mu dodáva oxid uhličitý.
Pri burčiaku je veľmi dôležité dodržať zásady skladovania. „Nádoby s burčiakom nesmú byť úplne plné ani pevne uzavreté. Tlak neustále tvoriaceho sa oxidu uhličitého by fľaše roztrhol,“ uviedol Makeľ. Dodal, že najvhodnejšie je použitie zátok s dierkou, aby mohol plyn postupne unikať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín