Sninského poslanca Petra Hasina (Smer) stála letná brigáda na biobazénoch poslanecký mandát. Keď koncom júla podpisoval zmluvu, že bude plavčíkom, uvoľnil svoje miesto kandidátovi, ktorý sa vo voľbách medzi poslancov nedostal. Zákon nepozná kompromis. Poslanec nesmie byť zamestnancom mesta.
SNINA. Novozvolený poslanec Peter Hasin (Smer) sa v mestskom zastupiteľstve ani poriadne neohrial a po prázdninách už ako poslanec končí. Jeho fotografiu už stiahlo mesto aj zo svojej internetovej stránky.
Hasin sa s mestom dohodol, že v auguste bude plavčíkom v mestskej rekreačnej oblasti Rybníky. Dohodu s mestom podpísal 29. júla. Za samosprávu ju podpísal primátor Štefan Milovčík (nezávislý). Poslanec bol plavčíkom prvé dva augustové týždne.
Právnik mesta Ján Paľovčík je aj predsedom mestskej volebnej komisie. Uviedol, že dostal písomný podnet, aby sa vyjadril, či je to v súlade so zákonom. Od koho, nepovedal.
Nezlučiteľnosť funkcií
„Požiadal som o stanovisko aj ministerstvo vnútra. Potvrdilo, že dohodou o vykonaní práce vznikol pracovný pomer s obcou. Podľa zákona o samospráve je funkcia poslanca nezlučiteľná s funkciou zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený,“ povedal Paľovčík.
Prednostke mestského úradu, hlavnému kontrolórovi aj samotnému Hasinovi písomne oznámil, že mu dňom účinnosti zmluvy zo zákona poslanecký mandát zanikol. „Ak by zmluvu s mestom len podpísal a nenastúpil by, o mandát by neprišiel. Ale do práce nastúpil a mesto mu za ňu aj vyplatilo odmenu,“ podotkol.
Definitívna strata mandátu
Primátor Milovčík reagoval, že Hasin mal poznať zákon. Exposlanec nám najprv svoje stanovisko prisľúbil. Neskôr povedal, že o tom v médiách hovoriť nechce. Hasin sa môže ešte obrátiť na Ústavný súd.
aktom je, že svoje miesto uvoľnil Michalovi Lukšovi (Smer), nad ktorým zvíťazil v komunálnych voľbách o 28 hlasov. Lukša bol pritom v čase volieb poslancom mestského zastupiteľstva a Národnej rady, kým Hasin ako učiteľ základnej školy bol v komunálnej politike nováčikom.
Zmeny v poslaneckom zbore
V mestskom zastupiteľstve v Snine sa od začiatku volebného obdobia menia poslanecké tváre. Mandátu sa už stihol vzdať Ladislav Alušík (SNS), ktorý má pracovný pomer s mestom. Nahradil ho Peter Hasin (Smer). Mandátu sa vzdal aj Vladislav Juško (SDKÚ-DS). Nahradí ho Emília Mydlová (KDH). Právnik mesta Ján Paľovčík potvrdil, že preverovali nezlučiteľnosť funkcií ešte u poslanca Andreja Kulana (KDH) a Jaroslava Koca (nez.).
Kulan sa stal konateľom nemocnice v Snine. Jej zriaďovateľom je mesto. Do konfliktu záujmov sa ako štatutár nedostal. Podľa výnimky ústavného zákona môže byť nielen poslancom mestského zastupiteľstva, ale aj vyššieho územného celku. Poslanec Koco je policajtom. Tým, že je nezávislým poslancom, zákon o štátnej službe neporušil. Nie je členom žiadnej politickej strany a hnutia. Za výkon poslaneckého mandátu môže poberať aj odmenu. Podľa zákona o štátnej službe to totiž nie je odmena z podnikateľskej a inej zárobkovej činnosti, ktorú štátni zamestnanci poberať nesmú.
NEMALI SÚHLAS
Lapsus s tričkami plavčíkov
Kuriózne je, že plavčíkov v mestskej rekreačnej oblasti Rybníky oblieklo toto leto mesto do trička, na ktorom figuruje znak Červeného kríža. Na to, že sa o užívaní znaku s Červeným krížom nedohodlo, upozornila mesto riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Snine Anna Pavlíková. Neoprávnené označenie považovala za porušenie ochrany znaku a názvu Červeného kríža a žiadala nápravu.
Právnik mesta Ján Paľovčík priznal, že na používanie znaku mesto súhlas nemalo. „Neurobili sme to úmyselne,“ zdôraznil. Dodal, že znak okamžite odstránili a pred budúcou sezónou o súhlas s jeho užívaním požiadajú Slovenský Červený kríž.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín