Od roku 1911, keď ju postavili, sa jej vzhľad takmer nezmenil.
MICHALOVCE. Budovu postavili v secesnom slohu a zaujme mnohými detailmi. Mnohí starší Michalovčania si ju pamätajú ako budovu banky, pretože v nej dlhé roky sídlili rôzne bankové inštitúcie - Obchodná a úverná banka, Priemyslová živnostenská banka, Michalovská úverná a obchodná banka, Tatrabanka a naposledy Štátna banka československá. Práve v tomto roku oslavuje svoju storočnicu.
Podľa historikov je najvzácnejšia v meste
Historici vo svojich prácach označujú budovu banky ako klenot, najvzácnejšiu či najpôsobivejšiu budovu v meste. Je architektonicky zaujímavá a od jej postavenia sa jej vzhľad takmer vôbec nemenil. Stačí sa len zapozerať a aj laik musí uznať, že je to nádherná stavba, ktorá v centre mesta vyniká.
Táto stavba je bohato zdobená. Významnými prvkami sú úle a včely, ktoré sú symbolom pracovitosti a sporivosti. Okrem úľov sú na budove aj reliéfy, ktoré znázorňujú remeslá ako kováč, lodník či poľnohospodár. Všetky prvky doslova hovoria: 'Ľudia, pracujte vo svojich odboroch, buďte ako včeličky a noste plody svojej práce do úľa,'“ uviedol historik Jaroslav Gorás.
Pod omietkou je ukrytý trezor
V prednej časti budovy sa nachádza trezor, o ktorom mnohí ľudia nevedia, aj keď okolo prechádzajú denne. Je skrytý pod omietkou a nátermi. V minulosti sa objavili snahy tento trezor obnoviť, no dodnes sa to zatiaľ nezrealizovalo.
Výrazné prvky si treba všímať aj v interiéri. „V Michalovciach sa nachádza len málo budov, kde sa vyskytujú štukatérske práce v takom rozsahu v interiéri, ako aj v exteriéri. Zaujímavé sú schody z odlievanej dvojfarebnej betónovej hmoty, ktorá sa chôdzou vybrusuje. Toto sa už takmer nikde nerobí. Tieto schody stoja za povšimnutie, ako aj zábradlia a pozostatky vitráže či štukatérska práca na strope. Kde sa pozriete, tam je krása,“ povedal Gorás.
Multifunkčná budova už sto rokov
Klenot pešej zóny, ako budovu mnohí nazývajú, bol od postavenia multifunkčný. V budove sídlili hlavne banky, v menších priestoroch na prízemí boli obchodíky a drobné prevádzky.
„Čo okno, to prevádzka. Je to čitateľné aj teraz. Na travertínových soklových kameňoch vidno, že boli dopĺňané. Ku každému oknu patrili dvere a boli tu obchodné prevádzky. Bolo to lukratívne miesto,“ opísal budovu historik Jaroslav Gorás. Na hornom poschodí boli ambulancie a kancelárie.
Táto stavba stojí na Gorkého ulici. Tá bola v minulosti významnou trasou, ktorou viedli obchodné cesty. Ulica sa v dokumentoch spomína už niekoľko storočí pred prvou mapou Michaloviec.
Budova banky si aj v súčasnosti zachováva ráz multifunkčnej stavby. Sídli v nej Zemplínske osvetové stredisko, ale aj redakcia Korzára.
Michalovčan: Verím, že tu bude aj v roku 2100
Pán Ján má 69 rokov a na budovu banky si spomína. „Pamätám si na to, akoby to bolo dnes. Vždy tu bola banka. Názvy sa menili, no nemenilo sa, že sem podnikatelia dlhé roky nosili svoje úspory. Aj v tejto uličke bolo mnoho remeselníkov a ďalšie malé obchodíky.“
Pán Ján vyzdvihol krásu tohto architektonického klenotu na pešej zóne. „Naozaj je to pekná stavba a som veľmi rád, že dodnes plní svoj účel. Lebo keď sa prejdeme po námestí, tak vidíme oveľa mladšie stavby, ktoré len chátrajú a nič sa s nimi nerobí.“
Vyjadril presvedčenie, že budova banky bude ešte dlho ozdobou Michaloviec. „Keď vydržala sto rokov, pamätá si dve svetové vojny, prečo by tu nemohla byť aj v roku 2100,“ povedal s úsmevom 69-ročný Michalovčan.
Podstatne mladší Michalovčan si na minulosť budovy spomína z dedovho rozprávania. „Hovoril mi, že bohatí ľudia sem nosili peniaze. Trošku ďalej parkovali koče, neskôr autá. Viem si to živo predstaviť,“ povedal Tibor Maďar.
Tiež vyzdvihol výzor tejto budovy a priznal, že vďaka dedovmu rozprávaniu sa pri nej stále pristaví a obzrie si jej krásu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín