PAVLOVCE NAD UHOM/BAJANY. Obce posudzuje hodnotiaca komisia podľa vopred stanovených kritérií.
„Posudzuje sa sedem rôznych kategórií – dedina ako hospodár, ako klenotnica, ako záhrada, ako maľovaná, ako pospolitosť, ako partner a ako hostiteľ. Komplex všetkých kritérií nám prinesie celkového víťaza. Takisto budú určení víťazi v jednotlivých kategóriách,“ povedala Marta Mlíchová zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, členka komisie.
Pavlovce: Rómovia tvoria 66 percent obyvateľstva
Pavlovce nad Uhom patria medzi väčšie obce na Slovensku. Obec leží vo východnej časti Východoslovenskej nížiny a žije tu viac ako 4 300 ľudí. Starostka obce Mária Dufincová (nez.) objasnila dôvody, prečo sa prihlásili do súťaže.
„Pre súťaž Dedina roka som sa hneď nadchla. Keď v televízii pozerám správy a vidím aké problémy majú s rómskou menšinou v Malackách, na Spiši a Šariši, tak som chcela ukázať, že nie všade na Slovensku je to tak. Rómovia vedia pracovať, vedia žiť,“ povedala.
Verí, že obec by mohla v celoslovenskej konkurencii uspieť. „Naša obec je čistá, máme tu pekné dominanty, zdravotnícke služby, chránený park. Máme jednoducho všetko, čo dedina má mať a k tomu dobrých ľudí.“
Obyvatelia Pavloviec jej slová potvrdili. „Žije sa nám tu dobre. V obci nám v podstate nič nechýba,“ povedala rodená Pavlovčanka, pani Dudášová. Pani Komáriková sa prisťahovala z mesta. Aj keď jej život na dedine príliš nevonia, zvykla si a dnes je vcelku spokojná.
„Sme spokojní, dcéra je spokojná, našli sme si tu kamarátov, takže sa nám tu žije dobre.“ Na svojej obci predsa len chybičku krásy našla. „V obci mi chýbali preliezky pre deti, ktoré už v parku urobili. Ešte by sa zišlo v areáli škôlky nejaké detské ihrisko,“ uviedla.
Bajany: Za málo peňazí veľa muziky
Druhým zástupcom z Michalovského okresu je obec Bajany, ktorá sa nachádza len štyri kilometre od Pavloviec. Počet obyvateľov obce sa pohybuje okolo čísla 500.
Iba Bošňáková z Obecného úradu v Bajanoch je presvedčená, že obec má čo ponúknuť. „Do súťaže sme sa zapojili, lebo obec prešla od roku 2005 mnohými zmenami. Zrekonštruovali sme dom smútku, postavili altánok, oddychovú zónu, kde sa môže hrať deti a mnoho ďalších vecí. Snažíme sa, aby sa tu občania cítili dobre. Pokúšame sa za málo peňazí urobiť niečo pre občanov,“ povedala.
Dodala, že súťaž môže pomôcť obci zviditeľniť sa a v kútiku duše verí vo výhru v niektorej z kategórií. „V kategórii Obec ako klenotnica alebo Obec ako maľovaná by sme mohli uspieť,“ dodala na záver.
Obyvatelia držia palce
Obyvatelia sa na život v Bajanoch nesťažujú. Držia palce, aby v súťaži uspela. „V Bajanoch sa žije dobre, dedina napreduje. Máme upravené centrum a ako zaujímavosť by som spomenula verejne prístupnú počítačovú miestnosť pre občanov, ktorá je bez poplatku,“ povedala 24-ročná Viktória Kacinová.
Martina Šarová sa o tejto súťaži dozvedela z informačného plagátu, ktorý našla v poštovej schránke. „Som spokojná so životom v Bajanoch v poslednom období. Máme pekné centrum dediny a ešte krajšie kostoly.“ Napriek pozitívam, ktoré prináša život na dedine, sa nájdu aj nedostatky. Viktórii chýba v obci človek, ktorý by sa systematicky venoval mládeži. Martina by zase prijala viac kultúrnych a športových podujatí.
Dedina roka 2011
Súťaž Dedina roka sa koná každé dva roky. Práve prebieha už 6. ročník súťaže, do ktorej sa prihlásilo 21 obcí. l Organizátorom je ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.
V predchádzajúcich ročníkoch sa tešili z víťazstva obce Soblahov, Hrušov, Vlachovo, Liptovská Teplička a Dobrá Niva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín